Jak sprawić, żeby on się zmienił?

Bardzo często spotykam się z pytaniem: jak sprawić, żeby on/ona się zmienił/a?
Większość terapeutów, specjalistów od relacji i innych ludzi znających się na rzeczy, powie Ci, że nie możesz zmienić drugiej strony.


Natomiast, aby zmienić swój związek, trzeba…

Zacząć od siebie 😛


No i ja się z tym zgadzam, zdecydowanie 😜 Jednak, kiedy masz już serdecznie dość zmieniania siebie, a druga strona nadal stoi w miejscu… 😩
Co dalej? Jak ruszyć? Jak zmotywować tę bryłę lodu, skałę upartą, zatwardzialca prawdziwego do zmiany? 🙄

Dobre zmiany są nam bardzo potrzebne, dlatego aby je uzyskać posuwamy się do gróźb, próśb, pokazywania czarnej przyszłości, konsekwencji, itd… 😀


I wiesz co?

To nie działa 🤷‍♀️ A zaraz dowiesz się, dlaczego.


Pewnego dnia w szpitalu w USA, w łazience zainstalowano kamerę. Badacze chcieli zaobserwować, czy personel medyczny myje ręce przed wejściem i po wyjściu z sali pacjenta. Jak wiadomo, mycie rąk to jeden z ważniejszych sposobów ochrony i zdawałoby się, że personel szpitala o tym wie.


Co pokazały kamery? 🤔


Jedynie 1 na 10 osób myła ręce przed i po spotkaniu z pacjentem. Mimo wiedzy, że tak to tylko cholernie rozprzestrzeniają choroby. I że to mycie rąk rejestruje kamera. Ani konsekwencja, ani kamerowy policjant nie zadziałały motywująco do zmiany.

Później wprowadzono małą zmianę. Zamontowano w łazience tablicę, na której wyświetlano informację o tym jak często myje ręce obecna zmiana i jak często robi to ogół. Dodatkowo, myjący ręce widzieli tekst chwalący ich za mycie.


Co się stało?

Liczba osób, które myły ręce przed i po wizycie u pacjenta skoczyła do 90%. Czary mary 😃


W tym eksperymencie zadziałały 3 zasady dotyczące rzeczy, które najlepiej motywują ludzi do zmiany:

  • zachęta społeczna,
  • natychmiastowa nagroda,
  • podkreślenie postępu zamiast porażki.

Co możesz wyciągnąć z tego badania dla siebie i swojego związku?

Zastosuj te 3 zasady do relacji z Twoim partnerem, aby pozytywnie wzmacniać dobre zmiany.


  1. Pokaż pozytywny przykład innych relacji, ale UWAGA, bez narzekania i porównywania. Przykład. Bez komentarza.
  2. Doceniaj od razu nawet najmniejsze zmiany. Nie czekaj na wielkie bum. Dziękuj za wyniesione śmieci czy chwal smaczny obiad.
  3. Podkreślaj to, co dobre, zamiast wypominać to, co złe.

Pamiętaj również o jednej dodatkowej zasadzie

Aby zrównoważyć JEDNĄ negatywną opinię, potrzebujemy aż TRZECH pozytywnych.


Tylko, żeby zrównoważyć. A co dopiero, żeby poczuć się docenionym ❤️

Pamiętaj o tym następnym razem, kiedy zaczniesz narzekać i turczeć nad uchem, że Ty to zawsze i Ty to nigdy i w ogóle jak tak można.

To nie pomaga. Nie motywuje do zmiany.

Powoduje, że albo uciekamy, albo chowamy głowę w piasek ze strachu przed zagrożeniem. Uwidaczniaj to co dobre. Dostrzegaj nawet to, co najmniejsze.

Dobre zachowania zdobyte w taki sposób trwają co najmniej 6 miesięcy, a wtedy już dawno mamy to w nawyku 🙂 A czy warto, to już pytanie do Ciebie 😉


Dołącz do grona moich Subskrybentów i uzyskaj dostęp do strefy ⭐️VIP⭐️ z dodatkowymi materiałami!


Co zyskujesz zapisując się do mojego newslettera, prócz dostępu do Cyfrowej Biblioteczki JZK?

Raz w tygodniu, w sobotę, wysyłam moim Czytelnikom wiadomość. W niej krótka informacja o tym, co się dzieje lub będzie działo na blogu oraz 3 przydatne rzeczy: do oglądnięcia, do poczytania i do posłuchania. Wysyłam tylko to, co uważam za godne ograniczonego czasu moich Subskrybentów  😉 Na przykład garść przydatnych informacji o pożądaniu responsywnym. Interesujące?


jak zrozumieć kobietę

Specjalista od cyklu miesiączkowego - obala mity na temat Naturalnego Planowania Rodziny, uczy prosto i skutecznie obserwacji i interpretacji cyklu miesiączkowego. Podkreśla znaczenie, jakie mają obserwacje cyklu dla diagnostyki zdrowia kobiety. Głęboko wierzy w moc kobiecej siły, samoświadomości i siostrzanego wsparcia. Familiolog, pedagog rodziny i przede wszystkim dyplomowany nauczyciel metody Rotzera (Metody Naturalnego Planowania Rodziny). Pasjonatka ziół, dietoterapii, ekologii, NVC i wolnego życia na własnych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CAPTCHA ImageChange Image