Omówiłyśmy sobie droga Siostrzyczko narządy rozrodcze żeńskie i męskie. Było trochę o plemnikach, o higienie, ale nic się nie bój! Już będziemy mówić więcej o cyklu! No bo jak to tak, o plemnikach było, a co z komórką jajową? Cyklami bezmiesięczkowymi? Bezowulacyjnymi? Jednofazowymi?
Zapraszam do lektury ❤️
Spis treści:
- Fascynująca opowieść o tym, jak działa cykl miesiączkowy
- Komórka jajowa, pęcherzyk, ciałko żółte – co jest czym, gdzie i jak powstaje
- Co i przez jaki czas ma na nie wpływ i czemu to ważne dla naszego zdrowia
Fascynująca opowieść o tym, jak działa cykl miesiączkowy
Będzie krótko, bo podrzucę Ci jeden z moich lepszych artykułów, właśnie w tym temacie. Zaktualizowałam też artykuł o takie informacje jak cykl bezmiesiączkowy, jednofazowy i bezowulacyjny. Zapraszam serdecznie:
Stadia rozwoju pęcherzyków jajnikowych – co i przez jaki czas ma na nie wpływ i czemu to ważne dla naszego zdrowia
Na grafice poniżej zobaczysz jakie mamy stadia rozwoju pęcherzyków jajnikowych (Graafa), czyli proces oogenezy:

Najmłodsze są pęcherzyki pierwotne, ich mamy najwięcej. One przekształcają się w pęcherzyki preantralne. Te z kolei dorastają przez ponad 120 dni (czyli około 4 cykle/miesiące), aby przekształcić się w pęcherzyki antralne. I wszystko co się wtedy dzieje, ma na nie wpływ.
Pęcherzyki antralne dojrzewają przez 85 dni (około 3 cykle/miesiące).
Jeden z nich staje się dominujący i to on za mniej więcej 14 dni wypuści z siebie komórkę jajową (czyli pęknie i dojdzie do owulacji).
120 + 85 + 14 = 219 dni
Tyle dojrzewał pęcherzyk, który owulował/będzie owulował w Twoim aktualnym cyklu. I WSZYSTKO co działo się w tym czasie (zarówno dobrych zmian, jak i tych szkodliwych) miało na niego wpływ. Największy w ciągu środkowych 85 dni.
To daje nam odpowiedź, dlaczego dobre zmiany, które wprowadzamy w cyklu, tak długo każą czekać na dobry efekt. Są rzeczy, które działają bardzo szybko i dobre efekty zobaczysz już w kolejnym cyklu. Natomiast na zdecydowaną większość trzeba poczekać przynajmniej 4 kolejne cykle.
Moim skromnym zdaniem całe to NPR i obserwacje uczą nas świadomego życia. Gdzie zwracamy uwagę na to, jak spędzamy czas, czy uwalniamy stres z organizmu, jak się odżywiamy, jak odpoczywamy, jak śpimy, jakie mamy relacje z innymi, ile się ruszamy, pijemy wody, itd. Co ciekawe, gdy zaczynamy żyć tą filozofią i zwalniamy trochę bieg życia, okazuje się, że dość, że nas to nie ograniczyło, to jeszcze dało nam niezwykłą wolność i radość życia. Wolność decydowania o sobie, świadome i intencjonalne życie. Więc tak, NPR nie jest dla każdego. Jest dla osób, które chcą w taki sposób żyć – wolny, świadomy i intencjonalny.
Komórka jajowa, pęcherzyk, ciałko żółte – co jest czym, gdzie i jak powstaje
W zasadzie powinnam napisać pęcherzyk → komórka jajowa → ciałko żółte, bo taką mamy kolejność zachodzących zmian. I to już w zasadzie na ostatnim etapie.
Rodzimy się z określoną ilością pęcherzyków zaopatrzonych w komórki jajowe. To ile z nich i jak szybko i jak długo będzie owulowało jest już sprawą indywidualną i składa się na czas trwania całego naszego czasu płodnego w życiu (od pierwszej do ostatniej owulacji).
Zerknij na grafikę poniżej, która przedstawia jajnik:

Numerkami masz oznaczone poszczególne etapy rozwoju pęcherzyków. Etapy od 1 do 4 już sobie omówiłyśmy.
Etap 5 zaczyna się mniej więcej wraz z rozpoczęciem nowego cyklu miesiączkowego i trwa około 14 dni. Wpływ na niego ma FSH (hormon folikulotropowy), więc jeśli jest go za mało, to dojrzewanie pęcherzyków jest spowolnione. Jeśli za dużo – dojrzewają zbyt szybko i jest to zwykle powiązane z niskim poziomem LH. Nie pękają i mogą zostać w takim zamrożeniu w postaci cyst, powodując… policystyczne jajniki (lub jajnik).
Etap 5 kończy się owulacją, czyli etapem 6 na grafice – dojrzały pęcherzyk pęka pod wpływem odpowiednio wysokiego stężenia LH (hormonu luteinizującego). Jak już wspominałam, zbyt niski poziom LH powoduje, że pęcherzyki nie pękają. Mogą zostać jako cysty lub przekształcić się w ciałko żółte razem z komórką jajową dając nam efekt wydłużonej fazy lutealnej w cyklu.
Z pęcherzyka wydostaje się komórka jajowa, którą wychwytują strzępki jajowodu. To właśnie w tym przewodzie dochodzi do zapłodnienia. Komórka jajowa żyje około 24h, natomiast do zapłodnienia jest zdolna przez ledwo kilka godzin. Dlatego śluz jest taki ważny do zajścia w ciążę – ciężko wstrzelić się idealnie w te kilka godzin, a śluz sprawia, że plemniki mają szansę dotrzeć do komórki jajowej zanim ona obumrze.
W tym czasie w jajniku pusty pęcherzyk przekształca się powoli w ciałko żółte. I to ciałko żółte zaczyna produkować progesteron. W przypadku ciąży, to właśnie jakość ciałka żółtego zapewnia odpowiednią ilość progesteronu dziecku do przeżycia, zanim wytworzy się połączenie między nim a mamą – łożysko.
Progesteron winduje nam temperaturę do góry. Jego wyższy poziom jest sygnałem dla naszego mózgu, że kolejna owulacja jest na pewien czas (około 14 dni) wstrzymana.
W tym czasie nie ma biologicznej możliwości zajścia w ciążę, ponieważ w jajowodzie nie ma żywej komórki jajowej, którą plemniki mogłyby zapłodnić. Nie ma też śluzu wysoce płodnego, który zapewniłby im przetrwanie do kolejnej owulacji – wydzielina pochwowa zabija naszych biednych żołnierzy na samym wejściu, jakby byli zwykłymi zarazkami.
Ciałko żółte powoli zanika przekształcając się kolejno w ciałko białawe, a później pęcherzyk artretyczny, aż do całkowitego zaniknięcia. W tym momencie poziom progesteronu spada całkowicie, co jest sygnałem dla mózgu, że należy znowu uruchomić hormon FSH (folikulotropowy) odpowiedzialny za dojrzewanie pęcherzyków. Jest to też sygnał dla estrogenów, że należy złuszczyć starą śluzówkę macicy, co skutkuje miesiączką. Oraz że należy rozpocząć budowę nowej śluzówki.
Dzięki FSH, kolejny pęcherzyk osiąga dominację, dojrzewa i cały cykl leci od początku.
Fascynujące prawda? ❤️ (ej Ty tam, co to za ziewanie?!)
No to bonusik – prawdziwe zdjęcia z momentu owulacji
Ovary to jajnik, Folicle to pęcherzyk, a Egg to komórka jajowa.

Obrazek pochodzi z tej strony.
Obserwacje cyklu mogą być dla Ciebie niesamowite pod jednym warunkiem…
Że będziesz wiedziała, jak to prawidłowo robić. Jak interpretować i radzić sobie z przeróżnymi zakłóceniami. A to wszystko dostaniesz na moich profesjonalnych kursach NPR online. Możesz też skorzystać z mojego ciągłego wsparcia w społeczności Kobiece Pogaduchy. Tam wspólnie motywujemy się do obserwacji, ale również pomagamy sobie, gdy napotkamy jakieś trudności.
Mamy przeróżne sekcje dyskusyjne (związane z szeroko rozumianą kobiecością i kobiecym zdrowiem), webinary ze specjalistami, warsztaty interpretacji kart cyklu na różnych poziomach (podstawowy, zaawansowany, poporodowy), masterclassy i oczywiście kursy NPR (podstawowy oraz poporodowy).
Ogromnym plusem jest też możliwość wrzucenia swojej karty cyklu i uzyskania szybkiej pomocy w ich interpretacji. Osobiście czuwam nad podpowiedziami, więc nie musisz się bać, że ktoś Ci doradzi jakieś głupoty (jak to ma często miejsce na forach czy grupach na fb). A w razie wątpliwości możesz zadać pytanie bezpośrednio mi czy przyjść na dyżur konsultacyjny jednej z nauczycielek metody. Twoje dane wrażliwe są tam też w pełni bezpieczne – nikt nie może ich wykorzystać bez Twojej wiedzy. Słono płacę za to, żeby na Platformie było bezpiecznie 🙂

I wszystko to w cenie jednego abonamentu
Możesz skorzystać z przeróżnych abonamentów – na samą platformę, z kursem podstawowym, poporodowym lub ze wszystkimi kursami. Jest opcja płatności rocznej oraz opcja płatności miesięcznej. Sama wybierasz, czego w danym momencie potrzebujesz.

Mogę Cię nauczyć skutecznego stosowania metody Rötzera (objawowo-termicznej), jednej z metod Naturalnego Planowania Rodziny.
Dam Ci taką wiedzę i umiejętności, że Twoje obserwacje realnie staną się łatwiejsze i pod względem ich wykonywania i interpretowania.
Nauczę Cię cykl po cyklu, jak wyznaczać coraz większą ilość pewnych dni niepłodnych.
Pomogę Ci wyregulować cykl oraz zdrowie, aby karty były czytelniejsze, PMS nie dokuczał, miesiączki nie zwijały Cię z bólu, a życie stało się piękniejsze.
Odkryję przed Tobą świat świadomej kobiecości.
Pokażę, jak płynąć z wewnętrznym flow zdrowych przemian hormonalnych w organizmie.
Tak, mogę to wszystko. I tak, to jest trudne – jeśli chce się to robić samotnie. Ale możesz wziąć mnie za przewodniczkę na tej drodze i poznać świat, o którego istnieniu nie miałaś pojęcia.
Zapraszam Cię do wzięcia udziału w kursie Naturalnego Planowania Rodziny online
Mogę Ci zaoferować kurs podstawowy NPR lub kurs NPR po porodzie i w trakcie karmienia piersią. Jest też opcja 2w1, jeśli po ciąży zaczynasz naukę od podstaw (więcej informacji pod przyciskiem Zobacz kurs NPR po porodzie).
Za szybko?
To odbierz darmowe szkolenie o tym, jak zacząć się obserwować. Raz w miesiącu prowadzę też otwarty live, gdzie można zapytać mnie o wszystko. Postaw mnie w ogniu swoich pytań! Terminy spotkań online znajdziesz na stronie szkolenia poniżej:

Nadal za szybko?
To zapisz się na całkowicie darmowy kurs wprowadzający w tematykę NPR:
Znasz już swoją metodę, ale czujesz się w jej stosowaniu osamotniona?
Chciałabyś rozwinąć potencjał płynący z obserwacji? Poznać kobiety, które mają te same radości i troski, co Ty? To zapraszam do wspomnianej już Społeczności Kobiece Pogaduchy.
Jestem tutaj dla Ciebie. Jesteśmy tu dla Ciebie.

Głodna wiedzy o kobiecości i obserwacjach cyklu?
To zapraszam do zapisu na Listy do Siostry:
Podcast Rozmowy niekontrolowane o NPR
O tym, jak to się naprawdę żyje stosując to całe Naturalne Rozpoznawanie Płodności. O blaskach i o cieniach. O przemyśleniach w kwestii związków, kobiecości, męskości, seksualności, wiary.
To nie jest podcast edukacyjny. To podcast o życiu.
Tak, mam sporo do zaoferowania. A to co powyżej, to jeszcze nie wszystko! 🙂 Bo są jeszcze webinary, karty cyklu, pdfy z analizą, ebooki, warsztaty i spotkania. Znajdziesz je w zakładce Sklep.

Naturalne Planowanie Rodziny
Naturalne Planowanie Rodziny online | Kursy, webinary, ebooki, karta obserwacji cyklu PDF. Zobacz najlepsze materiały do nauki NPR online!