Jaki termometr owulacyjny wybrać? 🤔 Który najlepiej sprawdzi się do obserwacji temperatury? Jaki termometr owulacyjny najlepiej pomoże w naturalnym rozpoznawaniu faz płodności?

Na skróty:

W zasadzie można by to skwitować jednym słowem:

Działający 😜

Ale dobra, wiem, że Wy zawsze chcecie wiedzieć więcej, co nie? 😉

Ogólnie możemy wybieeeerać i wybierać. Rodzajów termometrów mamy bez liku. Natomiast to prawda, że nie każdy będzie się nadawał do Naturalnego Planowania Rodziny. Na przykład stanowczo odpada termometr, który przystawia się do czoła lub wkłada do ucha 🙃 Czemu? Bo nie mierzy temperatury na śluzówce, a to kluczowe wymaganie podczas obserwacji płodności.

Jaki powinien być idealny termometr owulacyjny?

Po pierwsze, powinien być jak najbardziej odporny na wykrzaczenia, dlatego prawdą jest, że im mniej elektroniki, tym lepiej. W metodzie Rötzera ogólnie nie zaleca się termometrów elektronicznych (ale to nie oznacza, że są niedopuszczalne 😄).

Po drugie, absolutnie musi pokazywać 2 miejsca po przecinku. Dlaczego? Bo podczas interpretacji ma to ogromne znaczenie.

Po trzecie, ma być dla Ciebie wygodny w użyciu.

Z jakich rodzajów termometrów możesz wybierać?

Ogólnie możemy je podzielić na 3 grupy: cieczowe, elektroniczne i urządzenia do pomiaru temperatury ciała.

Z cieczowych masz do wyboru najbardziej tradycyjny termometr lekarski lub termometr owulacyjny. Oba mają w środku galinstan (zamiast szkodliwej rtęci) i są szklane, natomiast owulacyjny ma wygodniejszą i wyraźniejszą podziałkę temperatury. Często też ma dołączone opakowanie z lupką, dla jeszcze lepszej widoczności. Tutaj najpopularniejsza jest chyba firma Gertherm. Koszt waha się od 16 zł (ok, w obecnych czasach pewnie więcej niestety) za termometr lekarski do około 60zł za owulacyjny.

Z elektronicznych najpopularniejsze są chyba termometry firmy Microlife. Wiele dobrego słyszałam też o elektronicznych owulacyjnych Geratherm czy Cyclotest. Tutaj trzeba pamiętać, żeby wybrany termometr pokazywał te dwa miejsca po przecinku. I był jak najbardziej niezawodny 😉 Czyli na przykład informował o konieczności wymiany baterii. Microlife to koszt około 70zł, elektroniczny Geratherm – 50zł, a Cyclotest – 70zł

Mamy jeszcze urządzenia do pomiaru. W tej grupie na pewno znajdzie się Atos i wszelkie termometry, które wprowadzone na noc do pochwy, same mierzą temperaturę o wyznaczonej porze. I, że to tak ujmę, będą podobnie okey, jak te zwykłe elektroniczne. Plusem jest to, że śpisz nieprzerwanie. Minusem będzie cena lub, jak w przypadku Atosa, trudna dostępność.

W tej grupie są też urządzenia, które pracują na zasadzie algorytmu, czyli na przykład Tempdrop. Ten termometr jest zakładany na noc na ramię. W ciagu nocy, termometr wykonuje około 1000 pomiarów i na ich podstawie wybiera jeden właściwy. Ogólnie po zakupie urządzenia, trzeba dać algorytmowi czas na nauczenie się naszego organizmu. Tzn. przez jakiś czas mierzymy temperaturę, a urządzenie zbiera dane, żeby w przyszłości móc je porównać z bieżącymi pomiarami. Wynik, który zostanie zapisany w aplikacji jest wybrany przez urządzenie. Plus jest taki, że termometr jest na zewnątrz, jest ładny i nie musisz się budzić – możesz spać do woli 😄Minusem jest cena (około 800zł) i czas nauki (około miesiąc).

Więcej o urządzeniach ułatwiających obserwację cyklu…

Co mogę Ci doradzić?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z NPR, nie rzucaj się od razu na te najdroższe sprzęty. Ja od lat działam na zwyczajnym termometrze lekarskim. Ostatnio kupiłam sobie typowy termometr owulacyjny z czystej ciekawości 😛 I działa – dla mnie nie różni się specjalnie od tego zwyczajnego lekarskiego. Jest okey, totalnie mi wystarcza.

Może się okazać, że i Tobie taki wystarczy 😉 A jeśli trochę z nim popracujesz i stwierdzisz, że no nie, to nie to – idź pułap wyżej. Ale nie rzucaj się od razu na najdroższe sprzęty, bo one wcale nie muszą być dla Ciebie najlepsze.

Jeśli jesteś mamą albo po prostu każda chwila Twojego snu jest na wagę złota – możesz spróbować z termometrami dopochwowymi lub iść na całość i wyposażyć się w termometr owulacyjny Tempdrop.

Dopasuj termometr do swoich potrzeb 🙂

O tym, jakie są zasady obserwacji temperatury przeczytasz więcej w tym artykule.

A tutaj znajdziesz spis aktualnych linków zakupowych do dobrych termometrów.


A możesz szukasz kursu NPR online? 🙂  Znajdziesz go tutaj:


Możesz też zapisać się na mój newsletter i co tydzień dostawać nową porcję wiedzy i ciekawostek wprost na swojego maila:


jak zrozumieć kobietę