Środowa NPRowa pigułka wiedzy już gotowa! Dziś rozpoczynamy mini cykl o obserwacjach. Zaczniemy, a jakże, od zasad obserwacji temperatury ciała 🙂

⬇️⬇️⬇️


Gdzie możesz mierzyć temperaturę ciała?

✅ w ustach
✅ w pochwie
✅ w odbycie


Przy pomiarze w ustach, ważne, by mierzyć zawsze pod językiem, po tej samej stronie i przy zamkniętych ustach. Dlaczego? Bo temperatura z różnych stron jamy ustnej może się różnić między sobą. Mierzenie temperatury pod językiem – w tym samym miejscu da nam miarodajny wynik bez konieczności zastanawiania się, czy jest prawidłowy (dbamy o stałość warunków mierzenia). Natomiast mierząc temperaturę ciała w pochwie lub odbycie podtrzymujemy termometr ręką.


Czym mierzyć temperaturę?

✅ termometrem lekarskim z galinstanem ( zastąpiły termometry rtęciowe)
✅ termometrem owulacyjnym z galinstanem
✅ termometrem elektronicznym


(o tym, czym one się różnią, jak wyglądają, itd. możesz posłuchać tutaj, jakoś od 3:22 mówię właśnie o termometrach)

termometr owulacyjny cieczowy

Sprawdzi się tutaj termometr owulacyjny cieczowy (z galinstanem, może być też zwykły lekarski termometr szklany) lub termometr owulacyjny elektroniczny – byle podawał dwa miejsca po przecinku i był godny zaufania.

Do niedawna dostępne były głównie rtęciowe termometry owulacyjne (zostały wycofane przez Unię Europejską), obecnie rtęć została zastąpiona galinstanem.

Te dwa miejsca po przecinku są ważne przy interpretacji. Wyniki temperatur przy zapisie najlepiej zaokrąglać do połówek (36,0; 36,55; 35,95, itd. a nie np. 36,13). Ujednolicenie zaokrąglania i zapisu z dwoma miejscami po przecinku ułatwia późniejsze porównywanie temperatur przy wyznaczaniu faz płodności cyklu.


Mierzenie temperatury ciała – czyli jak długo trzymać termometr w paszczy, tudzież w innych miejscach?


Termometrem cieczowym (lekarskim czy owulacyjnym) temperaturę mierzymy przez 3-5 minut. I tyle 🙂

Natomiast w przypadku termometru elektronicznego, sprawa ma się trochę inaczej. Sam czas mierzenia to minuta, prawda. Jednak, aby pomiar temperatury był rzetelny, warto termometr ogrzać przed pomiarem i zostawić po mierzeniu na dłużej w miejscu pomiaru.

Najpierw wkładamy termometr elektroniczny do miejsca mierzenia na 3 minuty. Później włączamy i mierzymy minutę. Po mierzeniu zostawiamy jeszcze na minutę. Dopiero po tym wyciągamy termometr i zapisujemy temperaturę. Pomiary uzyskane w ten sposób będą bardziej pewne 🙂

A co ważne, po zakupie termometru, po prostu zajrzyj do ulotki i dowiedz się, jaki czas pomiaru zaleca producent. Elektroniczne termometry owulacyjne mogą mieć różny czas pomiaru – będzie to zależne od producenta.


Kiedy mierzyć temperaturę?


✅ zaraz po przebudzeniu
✅ na śpiocha (tzn. w trakcie snu wybudzasz się na te 3-5 minut, żeby zmierzyć temperaturę i śpisz dalej)
✅ po godzinnym spoczynku – czyli po godzinie nicnierobienia fizycznego (możesz na przykład siedzieć i czytać książkę, albo przeglądać przez godzinę fejsbuki czy oglądać film i potem zmierzyć temperaturę)


W zależności od tego, co Ci odpowiada najbardziej, ale zawsze mniej więcej o tej samej porze i w podobnych warunkach. Wybór miejsca pomiaru to tylko i wyłącznie Twoja decyzja!

Przy nocnym wstawaniu do dziecka ma zastosowanie właśnie zasada godzinnego spoczynku (tzn. wystarczy CI godzina snu). Chociaż wiele mówi się o tym, że wtedy ciało kobiety, po prostu przystosowuje się do nowej „normy”, jaką są właśnie nocne pobudki i nie zakłóca to zmierzonej temperatury i wynik pomiaru jest prawidłowy.


Jaki może być odstęp czasu pomiędzy pomiarami?

Zakres czasu w jakim możemy dokonać pomiaru to 1,5h.


Co to oznacza? Że mierzysz temperatury zawsze między 5 a 6.30. Albo między 6 a 7.30. Albo jeszcze inaczej, byle pomiędzy godzinami nie było więcej niż 1,5h czasu.

Natomiast jeśli zdecydujesz się mierzyć o innym czasie niż noc/poranek, po godzinnym spoczynku, to lepiej by była to stała godzina pomiarów.

Stała godzina pomiaru pomaga również w… wyrobieniu sobie nawyku 😉 Dzięki temu po jakimś czasie mierzenie temperatury staje się dla Ciebie równie automatyczną rutyną, co poranne mycie zębów.


Kiedy mamy granicę pomiarów porannych?

Zakres wyznaczamy zawsze przed lub po 7.30.


Dlaczego? Ponieważ wtedy wszystko w organizmie budzi się do działania (nawet jeśli de facto jeszcze śpisz) także temperatura ciała. Wszystko zaczyna szybciej i bardziej pracować, co powoduje jej wzrastanie. Jest ono na tyle szybkie, że temperatury z godziny 7 i 8 mogą się już istotnie od siebie różnić i takie pomiary mogą zaburzyć interpretację.

Tak jak pisałam wyżej, jeśli nie chcesz z jakichś powodów mierzyć rano – wybierz stałą godzinę i się jej trzymaj. Natomiast najlepiej sprawdza się właśnie pomiar poranny, po spaniu.


Pomiar temperatury w cyklu miesiączkowym – Co jest jeszcze ważne?

‼️ Każdą zmianę (nowy termometr, nowa/inna pora mierzenia temperatury, nowe miejsce pomiaru, zmiana strefy czasowej, ból gardła, spożycie alkoholu itd.) zapisujemy na wykresie w miejscu na notatki danego dnia.

‼️ Termometr owulacyjny to przyrząd, którego używa się przede wszystkim, aby mierzyć podstawową temperaturę ciała przy stosowaniu NPR, ale równie dobrze możesz użyć zwykłego termometru – byle spełniał wymogi podane powyżej.


Więcej informacji o Naturalnym Planowaniu Rodziny znajdziesz tutaj:


Kurs Naturalnego Planowania Rodziny online


Dołącz do grona moich Subskrybentów i uzyskaj dostęp do strefy ⭐️VIP⭐️ z dodatkowymi materiałami!


jak zrozumieć kobietę