Zasady obserwacji temperatury w pigułce

Środowa NPRowa pigułka wiedzy już gotowa! Dziś rozpoczynamy mini cykl o obserwacjach. Zaczniemy, a jakże, od zasad obserwacji temperatury 🙂

⬇️⬇️⬇️


Gdzie możesz mierzyć temperaturę?

✅ w ustach
✅ w pochwie
✅ w odbycie


Przy pomiarze w ustach, ważne, by mierzyć zawsze pod językiem, po tej samej stronie i przy zamkniętych ustach. Dlaczego? Bo temperatura z różnych stron jamy ustnej może się różnić między sobą – dbamy o stałość warunków mierzenia. Natomiast mierząc w pochwie lub odbycie podtrzymujemy termometr ręką.


Czym mierzyć?

✅ termometrem lekarskim z galinstanem
✅ termometrem owulacyjnym z galinstanem
✅ termometrem elektronicznym


(o tym, czym one się różnią, jak wyglądają, itd. możesz posłuchać tutaj, jakoś od 3:22 mówię właśnie o termometrach)

Używamy termometru cieczowego (z galinstanem), owulacyjnego lub ewentualnie elektronicznego, byle podawał dwa miejsca po przecinku i był godny zaufania 😀

Te dwa miejsca po przecinku są ważne przy interpretacji. Wyniki temperatur przy zapisie najlepiej zaokrąglać do połówek (36,0; 36,55; 35,95, itd. a nie np. 36,13). To ułatwia późniejsze porównywanie temperatur przy wyznaczaniu faz płodności cyklu.


Jak długo trzymać termometr w paszczy, tudzież w innych miejscach?


Termometrem cieczowym (lekarskim czy owulacyjnym) temperaturę mierzymy przez 3-5 minut. I tyle 🙂

Natomiast w przypadku termometru elektronicznego, sprawa ma się trochę inaczej. Sam czas mierzenia to minuta, prawda. Jednak, aby pomiar był rzetelny, warto termometr ogrzać przed pomiarem i zostawić po mierzeniu na dłużej w miejscu pomiaru.

Najpierw wkładamy termometr do miejsca mierzenia na 3 minuty. Później włączamy i mierzymy minutę. Po mierzeniu zostawiamy jeszcze na minutę. Dopiero po tym wyciągamy termometr i zapisujemy temperaturę. Pomiary uzyskane w ten sposób będą bardziej pewne 🙂

A co ważne, po zakupie termometru, po prostu zajrzyj do ulotki i dowiedz się, jaki czas pomiaru zaleca producent.


Kiedy mierzymy temperaturę?


✅ zaraz po przebudzeniu
✅ na śpiocha (tzn. w trakcie snu wybudzasz się na te 3-5 minut, żeby zmierzyć temperaturę i śpisz dalej)
✅ po godzinnym spoczynku – czyli po godzinie nicnierobienia fizycznego (możesz na przykład siedzieć i czytać książkę, albo przeglądać przez godzinę fejsbuki czy oglądać film i potem zmierzyć temperaturę)


W zależności od tego, co Ci odpowiada najbardziej, ale zawsze mniej więcej o tej samej porze i w podobnych warunkach.

Przy nocnym wstawaniu do dziecka ma zastosowanie właśnie zasada godzinnego spoczynku (tzn. wystarczy CI godzina snu). Chociaż wiele mówi się o tym, że wtedy ciało kobiety, po prostu przystosowuje się do nowej „normy”, jaką są właśnie nocne pobudki i nie zakłóca to zmierzonej temperatury.


Jaki może być odstęp czasu pomiędzy pomiarami?

Zakres czasu w jakim możemy dokonać pomiaru to 1,5h.


Co to oznacza? Że mierzysz temperatury zawsze między 5 a 6.30. Albo między 6 a 7.30. Albo jeszcze inaczej, byle pomiędzy godzinami nie było więcej niż 1,5h czasu.

Natomiast jeśli zdecydujesz się mierzyć o innym czasie niż noc/poranek, po godzinnym spoczynku, to lepiej by była to stała godzina.

Stała godzina pomiaru pomaga również w… wyrobieniu sobie nawyku 😉 Dzięki temu po jakimś czasie mierzenie temperatury staje się dla Ciebie równie automatyczną rutyną, co poranne mycie zębów.


Kiedy mamy granicę pomiarów porannych?

Zakres wyznaczamy zawsze przed lub po 7.30.


Dlaczego? Ponieważ wtedy wszystko w organizmie budzi się do działania (nawet jeśli de facto jeszcze śpisz). Wszystko zaczyna szybciej i bardziej pracować, co powoduje wzrastanie temperatury. Jest ono na tyle szybkie, że temperatury z godziny 7 i 8 mogą się już istotnie od siebie różnić i takie pomiary mogą zaburzyć interpretację.

Tak jak pisałam wyżej, jeśli nie chcesz z jakichś powodów mierzyć rano – wybierz stałą godzinę i się jej trzymaj. Natomiast najlepiej sprawdza się właśnie pomiar poranny, po spaniu.


Co jest jeszcze ważne?

‼️Każdą zmianę (nowy termometr, nowa/inna pora mierzenia temperatury, zmiana miejsca mierzenia, itd.) zapisujemy na wykresie w miejscu na notatki danego dnia.


Więcej informacji o Naturalnym Planowaniu Rodziny znajdziesz tutaj:


Kurs Naturalnego Planowania Rodziny online


Dołącz do grona moich Subskrybentów i uzyskaj dostęp do strefy ⭐️VIP⭐️ z dodatkowymi materiałami!


jak zrozumieć kobietę

Specjalista od cyklu miesiączkowego - obala mity na temat Naturalnego Planowania Rodziny, uczy prosto i skutecznie obserwacji i interpretacji cyklu miesiączkowego. Podkreśla znaczenie, jakie mają obserwacje cyklu dla diagnostyki zdrowia kobiety. Głęboko wierzy w moc kobiecej siły, samoświadomości i siostrzanego wsparcia. Familiolog, pedagog rodziny i przede wszystkim dyplomowany nauczyciel metody Rotzera (Metody Naturalnego Planowania Rodziny). Pasjonatka ziół, dietoterapii, ekologii, NVC i wolnego życia na własnych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA ImageChange Image