Śluz szyjkowy, to coś, co jest wydzielane przez krypty szyjki macicy (gruczoły szyjki macicy). Zasadniczo to jest to całkiem niezły wynalazek! Śluz płodny i niepłodny to naturalny system informacyjny dla każdej z nas. Dzięki obserwacji śluzu szyjkowego możemy stosować jedną z metod naturalnej antykoncepcji i z powodzeniem obliczyć dni płodne i niepłodne.
Kiedy trzeba, śluz szyjkowy– służy jako autostrada do komórki jajowej dla plemników (w dodatku all inclusive – jedzenie, odpowiednie warunki mieszkaniowe, itd.– w razie czego można poczekać do czasu, aż komórka się zjawi 😃). W drogach rodnych kobiet odpowiedni śluz po prostu umożliwia przeżycie plemników. Nie dotarłyby one do komórki jajowej, gdyby nie śluz w szyjce macicy i pochwie posiadający właściwe pH i dający możliwość przemieszczania się.
Natomiast równie dobrze, może być dla nich tamą – dość, że nie wejdą, to jeszcze się zgubią i zginą śmiercią głodową. Lepki i gęsty śluz, występujący po owulacji, blokuje ujście szyjki macicy, zamykając tym samym drogę nie tylko plemnikom, ale także wszelakiego rodzaju patogenom.
Jak widać, wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj śluzu w drogach rodnych kobiety jest aktualnie „nastawiona” szyjka macicy. Czy ten płodny. Czy ten „zabójczy” z drugiej fazy 😜
Czy w drugiej fazie może się pojawić śluz płodny, estrogenozależny❓
Może.
A, i nie sprawia to, że okres niepłodności bezwzględnej staje się nagle płodny 😛 Ale o tym innym razem.
Mamy też wydzielinę. Ale wydzielina jest POCHWOWA. I mniej więcej tam się wydziela. Ona ma za zadanie chronić pochwę przed tym co złe (bakterie, otarcia i całe zło tego świata). Dlatego tak ważna jest regularna obserwacja śluzu (płodnego i niepłodnego) czy wydzieliny, by nauczyć się rozróżniać te dwie „substancje”.
Z czego tak naprawdę składa się śluz ❓
U kobiety śluz składa się praktycznie w całości z wody. Stanowi ona około 93 %, a centralnym punkcie cyklu miesięcznego kobiety może wzrosnąć nawet do 98 %. Od strony chemicznej, śluz jest zawiesiną zawierającą elektrolity (potas, wapń, sód), związki organiczne takie jak glukoza, białka czy aminokwasy oraz śladowe ilości żelaza, cynku, miedzi czy selenu.
Śluz ogarnia płodność, wydzielina ogarnia komfort i bezpieczeństwo – obserwacja śluzu szyjkowego
Tak w skrócie, tytułem wstępu.
I gdzież my ten śluz obserwujemy ❓
No, najlepiej w toalecie. Za każdym razem jak robisz sobie takową wycieczkę – zwróć uwagę na śluz. W obserwacji śluzu pomocny będzie papier toaletowy. Podetrzyj się i sprawdź, jaki jest. Możesz również obserwować śluz pobrany prosto z szyjki macicy. Nie, śluz na bieliźnie sobie daruj – nawet, gdy jest go dużo. Tej mieszanki wszystkiego nie interpretujemy koleżanko.
Śluz niepłodny i płodny? – na co zwracamy uwagę❓
✅ Na konsystencję
Zasadniczo, śluz szyjkowy (jego konsystencja) to wybór między kremem, budyniem, jajkiem i kisielem 🤪 Nooo… W sumie szklisty ślad po śluzie ślimaka, też by się załapał 🙃
✅ Na kolor
Biały? Żółty? Żółtawy? Mętny? Przezroczysty? Szklisty? Podbiegnięty krwią? Opisuj i porównuj wygląd śluzu do tego z otoczenia, co znasz!
✅ Na rozciągliwość
Klei się? Lepi? A może już rozciąga na centymetr czy dwa? Na kilkanaście? A może rwie się w palcach, kiedy próbujesz go rozciągnąć? W zasadzie im dłuższą nitkę wyciągniesz, tym bardziej płodny śluz właśnie obserwujesz.
To co jest płodne, a co nie❓ Czy istnieje śluz płodny i niepłodny❓
Mimo, że rodzajów śluzu mamy kilka i ten, który mamy w drugiej fazie zdecydowanie do płodnych nie należy, to jednak ku ostrożności warto przyjąć każdy śluz jako potencjalnie płodny. Dlaczego? Ma to znaczenie zwłaszcza na początku cyklu, kiedy wyznaczamy niepłodność względną. Każdy śluz wtedy przyjmujemy za oznakę płodności. Zwróć uwagę, że ja cały czas piszę o ŚLUZIE. Nie o wydzielinie. Wydzielina jest niepłodna 😉 I jeśli występuje tylko ona, znaczy to, że mamy do czynienia z okresem niepłodnym (dni niepłodne).
Pamiętaj jednak, że kiedy badasz szyjkę macicy, to śluz na zewnątrz może się nie pojawiać – dlatego zawsze zapisuj śluz, który widzisz na palcach po samobadaniu szyjki!
Jak odróżnić śluz od wydzieliny❓
- Wydzielina rozpuszcza się w wodzie, więc… wsadź ją do wody 😅 I sprawdź. Jeśli się nie rozpuści – to jest śluz. Będzie sobie pływał jak chmurka po niebie.
- Przy obserwacjach śluzu warto również zwrócić uwagę na odczucia. Uczucie suchości? Aż skrzypi i nieprzyjemnie? A może nic specjalnego nie czujesz? Może jest wilgotno? Mokro? A może aż się ślizga, jakby Ci ktoś w pochwie oliwkę rozlał? 😃
- Im bardziej mokro i ślisko – tym bardziej płodnie 🙂 No, chyba że sytuacja sprzyja, tak więc nie mylimy z podnieceniem 😅 Właśnie, podczas podniecenia króluje wydzielina i to niezależnie od fazy cyklu 😉 Natomiast zależnie od fazy może być ciężej lub lżej pobudzić pochwę do jej produkcji.
Śluz płodny, śluz niepłodny, wydzielina i cała ta obserwacja śluzu – podsumowanie
Kiedy, gdzie i jak obserwujemy śluz płodny i niepłodny? Przy okazji każdej wizyty w toalecie. Obserwujemy śluz pobrany prosto z okolicy pochwy – na papierze lub palcach (po badaniu szyjki macicy). Obserwacja śluzu na bieliźnie się nie liczy!
Jego konsystencję – rzadka czy bardziej stała? Płynna, wodnista czy kremista? Śluz jak budyń, białko jaja kurzego, kisiel, a może śluz przypominający krem?
Kolor – żółty? Biały? Żółtawy? Podbiegnięty krwią (to się czasem zdarza w śluzie płodnym)? Przezroczysty? Szklisty? Mętny? Kolor również jest istotny, gdy chcemy rozpoznać dni płodne i dni niepłodne!
Rozciągliwość – Klei się? Lepi? A może rozciąga? Na ile? Centymetr, dwa, a może kilkanaście? Nitka się rwie czy ciągnie? Pamiętamy, że większa rozciągliwość sprzyja zapłodnieniu (przyczynia się do zapłodnienia komórki jajowej)- zajście w ciążę przy takim śluzie płodnym jest dużo bardziej prawdopodobne.
Śluz płodny, śluz niepłodny czy wydzielina produkowana w przedsionku pochwy? To, co płodne czyli śluz płodny – nie rozpuszcza się w wodzie. Pływa w niej. Rozciąga się. Jest białe, żółte, a im bardziej przejrzyste, tym bardziej jest to śluz płodny. Może być też jak woda lub szklisty ślad po ślimaku 😉
To, co niepłodne, momentalnie rozpuszcza się w wodzie, klei się, lepi. Jest jak krem, nieprzezroczyste, białe lub żółtawe.
Odczucia podczas dni płodnych – im bardziej mokro, ślisko i z uczuciem naoliwienia – tym bardziej spodziewamy się śluzu płodnego. Wyjątkiem jest czas, kiedy jesteś podniecona – wtedy w organizmie kobiety tworzy się więcej wydzieliny i to ona jest odpowiedzialna za odczucie szczególnej wilgotności (nawet, jeśli trwa faza niepłodności bezwzględnej). Jeśli jest sucho, aż skrzypi, albo nic szczególnego nie czujesz w okolicach intymnych, to istnieje nikła szansa (lub wręcz żadna) na zajście w ciążę w ten dzień cyklu.
Mam nadzieję, że moje wskazówki były dla Ciebie pomocne. Bardzo często dostaję od Was pytania o śluz płodny i niepłodny. Sama metoda obserwacji śluzu nie wymaga dodatkowych sprzętów, lecz obserwacja śluzu płodnego (a zakładamy, dla większego bezpieczeństwa, że każdy śluz jest płodny, tylko w różnym stopniu) i jego interpretacja nie jest prosta. Ale z dobrym nauczycielem i z dobrym kursem idzie już o wiele łatwiej! Zwłaszcza, jeśli mamy do dyspozycji sporą galerię prawdziwych zdjęć śluzu, który stopniowo zmienia swoją jakość.
Gdzie znaleźć taki kurs, który nauczy Cię od A do Z jak obserwować cykl miesiączkowy i to interpretować? Nawet jeśli masz nieregularne cykle? A proszę bardzo, znajdziesz go tutaj:
Jeśli ten artykuł, był dla Ciebie pomocny, to podziel się wpisem! Możesz też postawić mi kawę, o tutaj:
Dołącz do grona moich Subskrybentów i uzyskaj dostęp do strefy ⭐️VIP⭐️ z dodatkowymi materiałami!
Pobierz checklistę i sprawdź czy Twój cykl działa prawidłowo!
Aby pobrać checklistę, zapisz się do newslettera korzystając z formularza poniżej:
Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu jakzrozumieckobiete.pl. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności