Zasady obserwacji śluzu szyjkowego w pigułce

NPRowa środa! Kontynuujemy temat obserwacji. Tym razem na tapetę idzie śluz 😎
Pssst!… Przygotowuję dla Was mini kurs obserwacji śluzu 🤩 Nie zapomniałam 😉 Ale do tego to jeszcze trochę czasu, póki co dopieszczam całościowy kurs rozpoznawania płodności, ajajajaj, jest moc!

🌟 A tymczasem łyknijcie pigułeczkę wiedzy na temat obserwacji śluzu 🌟

Śluz szyjkowy, to jest takie coś, co jest wydzielane przez krytpy szyjki macicy. Zasadniczo to jest to całkiem niezły wynalazek!

Kiedy trzeba – służy jako autostrada do komórki jajowej dla plemników (w dodatku all inclusive – żarcie, odpowiednie warunki mieszkaniowe, itd. – w razie czego można poczekać do czasu, aż komórka się zjawi 😃).

Natomiast równie dobrze, może być dla nich tamą – dość, że nie wejdą, to jeszcze się zgubią i zginą śmiercią głodową. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj śluzu jest aktualnie „nastawiona” szyjka macicy. Czy ten płodny. Czy ten „zabójczy” z drugiej fazy 😜


Czy w drugiej fazie może się pojawić śluz płodny, estrogenozależny?

Może.


A, i nie sprawia to, że okres niepłodności bezwzględnej staje się nagle płodny 😛 Ale o tym innym razem.

Mamy też wydzielinę. Ale wydzielina jest POCHWOWA. I mniej więcej tam się wydziela. Ona ma za zadanie chronić pochwę przed tym co złe (bakterie, otarcia i całe zło tego świata).


Śluz ogarnia płodność, wydzielina ogarnia komfort i bezpieczeństwo

Tak w skrócie, tytułem wstępu.


I gdzież my ten śluz obserwujemy


No, najlepiej w toalecie. Za każdym razem jak robisz sobie takową wycieczkę – zwróć uwagę na śluz. Podetrzyj się papierem i sprawdź, jaki jest. Możesz również obserwować śluz pobrany prosto z szyjki macicy. Nie, śluz na bieliźnie sobie daruj – nawet, gdy jest go dużo. Tej mieszanki wszystkiego nie interpretujemy koleżanko.


Na co zwracamy uwagę❓


✅ Na konsystencję
Zasadniczo, to wybór między kremem, budyniem, jajkiem i kisielem 🤪Nooo… W sumie szklisty ślad po śluzie ślimaka, też by się załapał 🙃

✅ Na kolor
Biały? Żółty? Żółtawy? Mętny? Przezroczysty? Szklisty? Podbiegnięty krwią? Opisuj i porównuj do tego z otoczenia, co znasz!

✅ Na rozciągliwość
Klei się? Lepi? A może już rozciąga na centymetr czy dwa? Na kilkanaście? A może rwie się w palcach, kiedy próbujesz go rozciągnąć? W zasadzie im dłuższą nitkę wyciągniesz, tym bardziej płodny śluz właśnie obserwujesz.


To, co jest płodne, a co nie❓


Mimo, że rodzajów śluzu mamy kilka i ten, który mamy w drugiej fazie zdecydowanie do płodnych nie należy, to jednak ku ostrożności warto przyjąć każdy śluz jako potencjalnie płodny. Dlaczego? Ma to znaczenie zwłaszcza na początku cyklu, kiedy wyznaczamy niepłodność względną. Każdy śluz wtedy przyjmujemy za oznakę płodności. Zwróć uwagę, że ja cały czas piszę o ŚLUZIE. Nie o wydzielinie. Wydzielina jest niepłodna 😉 I jeśli występuje tylko ona, znaczy to, że mamy do czynienia z okresem niepłodnym.


Pamiętaj jednak, że kiedy badasz szyjkę macicy, to śluz na zewnątrz może się nie pojawiać – dlatego zawsze zapisuj śluz, który widzisz na palcach po samobadaniu szyjki!


Jak odróżnić śluz od wydzieliny❓


Wydzielina rozpuszcza się w wodzie, więc… wsadź ją do wody 😅 I sprawdź. Jeśli się nie rozpuści – to jest śluz. Będzie sobie pływał jak chmurka po niebie.

Przy obserwacjach śluzu warto również zwrócić uwagę na odczucia. Sucho? Aż skrzypi i nieprzyjemnie? A może nic specjalnego nie czujesz? Może jest wilgotno? Mokro? A może aż się ślizga, jakby Ci ktoś w pochwie oliwkę rozlał? 😃 Im bardziej mokro i ślisko – tym bardziej płodnie 🙂 No chyba, że sytuacja sprzyja, tak więc nie mylimy z podnieceniem 😅 Właśnie, podczas podniecenia króluje wydzielina i to niezależnie od fazy cyklu 😉 Natomiast zależnie od fazy może być ciężej lub lżej pobudzić pochwę do jej produkcji.

Jak Ci idzie obserwacja śluzu? Z czym masz największy problem?

obserwacja śluzu szyjkowego w pigułce

Kurs Naturalnego Planowania Rodziny Online – kliknij i dowiedz się więcej


Dołącz do grona moich Subskrybentów i uzyskaj dostęp do strefy ⭐️VIP⭐️ z dodatkowymi materiałami!



jak zrozumieć kobietę

Specjalista od cyklu miesiączkowego - obala mity na temat Naturalnego Planowania Rodziny, uczy prosto i skutecznie obserwacji i interpretacji cyklu miesiączkowego. Podkreśla znaczenie, jakie mają obserwacje cyklu dla diagnostyki zdrowia kobiety. Głęboko wierzy w moc kobiecej siły, samoświadomości i siostrzanego wsparcia. Familiolog, pedagog rodziny i przede wszystkim dyplomowany nauczyciel metody Rotzera (Metody Naturalnego Planowania Rodziny). Pasjonatka ziół, dietoterapii, ekologii, NVC i wolnego życia na własnych zasadach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CAPTCHA ImageChange Image