Jak prawidłowo mierzyć podstawową temperaturę ciała?

Istnieje kilka zasad, których należy się trzymać, aby pomiar był rzetelny i można było go interpretować:
Mierzymy temperaturę jednym z trzech sposobów: oralnie, waginalnie lub rektalnie (innymi słowy: w ustach, pochwie lub odbycie), czyli w tych miejscach, gdzie mamy błony śluzowe.

pomiar temperatury po przebudzeniu dokonany szklanym termometrem
  1. Możemy dokonywać pomiaru temperatury zwykłym szklanym termometrem cieczowym (z galinstanem) lub ewentualnie elektronicznym (najlepiej owulacyjnym), który dobrze mierzy i pokazuje dwa miejsca po przecinku.
  2. Temperaturę mierzymy po minimum godzinnym odpoczynku. Chodzi o to, by warunki poszczególnych pomiarów były jak najbardziej zbliżone do siebie – dzięki temu będzie można je wiarygodnie porównać. Odpoczynkiem może być oczywiście sen, ale może być też godzina leżenia w łóżku i czytania książki. Ważne, aby w czasie tej godziny nie ruszać się za bardzo, nic nie pić, nie jeść, ani nie mówić, bo każda aktywność podnosi PTC.
  3. Temperaturę mierzymy zaraz po przebudzeniu (lub po minięciu godziny odpoczynku). U mam karmiących i wstających w nocy do dzieci sprawa ma się trochę inaczej, ale o tym więcej w kursie poporodowym.
  4. Zakres czasu w jakim możemy dokonać pomiaru to 1,5h. Czyli możemy codziennie mierzyć temperaturę np. między 5.00 a 6.30.
  5. Wspomniany zakres wyznaczamy przed 7.30. Dlaczego? Tak już nasz organizm jest zbudowany, że wraz z 7.30 kończy się produkcja melatoniny, nasz organizm budzi się do życia, a tym samym z godziny na godzinę zauważalnie wzrasta temperatura. To z kolei sprawia, że nie możemy razem interpretować temperatur mierzonych przed i po 7.30. Jeśli wstajesz później, to powinnaś wybrać stałą godzinę pomiaru, np. 8.00 czy 9.00 i się jej trzymać. Wtedy mierzenie o tej samej porze jest ważne.

To kilka najważniejszych zasad. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obserwacji temperatury (i innych wskaźników płodności), to zapraszam na Kurs Podstawowy NPR.

Tempdrop – co to jest i jak wygląda?

Tempdrop to termometr owulacyjny, stworzony specjalnie z myślą o użytkownikach naturalnych metod (zwłaszcza o mamach karmiących piersią), aby mogli dużo łatwiej otrzymać pełne wykresy temperatur.
Czym Tempdrop różni się od zwyczajnych termometrów? Choćby miejscem pomiaru. Ma kształt łezki przymocowanej do materiałowej opaski. Opaskę zakładamy na przedramię w taki sposób, by łezka była skierowana w stronę pachy. Umiejscowienie jest bardzo ważne do prawidłowego pomiaru.
W środku łezki znajduje się czujnik, który przez całą noc mierzy naszą podstawową temperaturę ciała. Później specjalny algorytm wybiera najbardziej rzetelny i wiarygodny wynik oraz przenosi temperaturę na kartę cyklu w aplikacji.
Brzmi wygodnie, prawda? I takie jest, ale jak każde urządzenie, również Tempdrop, ma swoje wady. Ale o tym za chwilę.

Czy Tempdrop to najbardziej zaawansowany monitor cyklu?

Nope. Tempdrop NIE JEST monitorem cyklu. Ani komputerem cyklu, jak zwał, tak zwał. Owszem, możesz ustawić sobie w aplikacji automatyczną interpretację karty (czego oczywiście nie polecam), ale sam Tempdrop to po prostu inteligentny termometr specjalnie zaprojektowany pod wymogi NPR. Jego zadaniem jest ułatwić Ci mierzenie temperatury, zwłaszcza gdy masz problem z pomiarem o stałej porze lub Twoje pomiary coś mocno zakłóca (np. bieganie od jednego dziecka do drugiego).

A jeśli zastanawiasz się nad monitorem płodności, to…

Tak tylko przypomnę, że na komputer cyklu naprawdę szkoda Twojej kasy. Jeśli chcesz kupić sobie jakiś ułatwiacz, to kup Tempdrop. Ułatwi Ci mierzenie temperatury, ale nie zastąpi Twojej głowy, więc niczego nie popsuje. A swojej własnej głowie możesz milion razy bardziej zaufać niż wszystkim komputerom cyklu razem wziętym. Przyzwyczailiśmy się, że maszyny i technologie są od nas lepsze, ale nie w tym przypadku. Przynajmniej na razie 🙂

Naturalne Planowanie Rodziny – kurs online

Jeśli potrzebujesz pomocy w nauce obserwacji i interpretacji cyklu, to ogromnie zachęcam Cię do wyposażenia się w mój kurs NPR – jest wersja podstawowa oraz wersja NPR po porodzie.

Zalety i wady korzystania z Tempdrop do pomiaru temperatury

Tempdrop, to naprawdę świetne urządzenie. Jednak jak każde ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Zwłaszcza o tych drugich warto się dowiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup urządzenia.

spokojny sen - argumenty twórców tempdropa

Jeśli chodzi o główne zalety Tempdrop:

  • Nie musisz budzić się na mierzenie, więc nie zaburzasz swojego snu.
  • Uzyskujesz wynik nawet, gdy masz w nocy częste pobudki (owszem, jest pewna granica, ale musiałabyś po prostu nie spać przez większość nocy, inaczej to wstawanie nie ma większego znaczenia).
  • Nie musisz pamiętać o przenoszeniu temperatury na kartę, bo aplikacja robi to za Ciebie – jedyne co musisz zrobić, to założyć opaskę.
  • Zapewnia synchronizację z kilkoma aplikacjami, np. Ovuview czy ReadYourBody (czyli możesz korzystać z innej aplikacji niż ta dedykowana).
  • Jest wygodny – mierzy temperaturę na przedramieniu, a nie w ustach czy w pochwie.
  • Jeśli dobrze przymocujesz, to nie spadnie i tym samym pomiar nie będzie zakłócony.
  • Masz kartę obserwacji ze wszystkimi pomiarami (o ile nie zapomnisz założyć opaski przed snem).
  • Jest stworzony przez ludzi, którzy naprawdę znają się na NPR, a nie tylko stworzyli termometr i dla fejmu dopisali sobie na pudełku, że można go stosować do obserwacji cyklu i wyznaczać z jego pomocą dni płodne (co zdarza się ostatnio nagminnie, więc uważaj, co kupujesz). Twórcy Tempdropa zapewniają, że potwierdzili jego rzetelność w bezpośrednich badaniach. Dlatego możesz go bezpiecznie używać. Tempdrop nie bez powodu ma taką cenę jaką ma, a nie kosztuje 200zł (:
  • Polski dystrybutor zapewnia szybką wysyłkę, polską gwarancję oraz polskie wsparcie, więc nie musisz się martwić o kontakt z producentem w razie problemów (a polski support odpowiada bardzo szybko).

Ale żeby nie było tak kolorowo, to są też minusy Tempdrop:

  • Urządzenie może sobie poprawiać do 3 temperatur wstecz – np. masz już dzień, gdy czekasz na 3 skok temperatury, a tu nagle aplikacja zmienia wyniki i okazuje się, że skoku nie było. Po prostu 3 ostatnie pomiary nie są jeszcze pewnikiem, trzeba poczekać trochę dłużej interpretując temperatury, bo któraś z nich może ulec zmianie. [AKTUALIZACJA: w nowej wersji algorytm jest poprawiony i nie ma już tych korekt]
  • Na grupie Tempdrop Polska można zauważyć, że aplikacja lubi się zawieszać, wyświetlać błędy, itd. (swoją drogą polecam Ci papierową kartę obserwacji, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz się uczyć NPR – zerknij na TEN ARTYKUŁ)
  • Jeśli padnie Ci bateria (lub coś stanie się z urządzeniem na tyle, że pomiar będzie niemożliwy – np. pęknie plastikowa łezka, co też się zdarza dość często patrząc na posty na grupie), to niestety nie możesz zastosować wymiennie innego, zwykłego termometru. Pomiar z Tempdrop nie jest „surowy”, więc nie możesz go porównywać z takim pomiarem wykonanym zwykłym termometrem. Musisz czekać aż usterka zostanie naprawiona, przyślą nową baterię, itd, a luka na karcie się powiększa.
  • Pomiary z Tempdrop nie mają wartości diagnostycznej, tj. nie możemy ich interpretować pod względem zdrowia, bo jak wspomniałam wcześniej, nie są to temperatury surowe.
  • Tempdrop potrzebuje pewnego czasu na naukę (żeby dobrze dobierać Twoje temperatury do oznaczenia dni płodnych) – kiedyś to było 60 dni, ostatnio czytałam, że nowa wersja ma potrzebować tylko 30 dni.
  • Nie ma niestety dostępu do surowych pomiarów, żeby np. móc sobie samej wybrać pomiar i precyzyjniej wyznaczyć dni płodne.

Obserwowanie twojej płodności nie musi być trudne!

Masz ode mnie obszerny katalog zalet i wad tego urządzenia i do Ciebie już należy decyzja, co w tej chwili jest dla Ciebie najważniejsze. Bo jeśli totalnie nie masz jak mierzyć temperatury, to ważniejsze będzie dla Ciebie mieć jakiekolwiek zmierzone temperatury, a nie przejmować się tym, czy można z nich wyczytać coś więcej niż trwająca faza cyklu. Ale jeśli po prostu zaczynasz obserwacje i szukasz ułatwienia czy po prostu lubisz gadżety 😀 to to niekoniecznie dobry pomysł.

Dla ułatwienia podjęcia decyzji podrzucam jeszcze kilka artykułów, bo ja sama nie jestem użytkowniczką tego urządzenia, więc na wiele pytań nie jestem w stanie odpowiedzieć. Za to z pytaniami polecam pisać do Angeliki Kuny na adres: blog@kunaonline.pl . Z kodem od niej KUNA20 macie zniżkę na Tempdrop.

Dodatkowe materiały o Tempdrop

  • Moja rozmowa z Angeliką o Tempdrop ZOBACZ TUTAJ
  • Artykuł Angeliki o Tempdrop z pozycji wieloletniej użytkowniczki ZOBACZ TUTAJ
  • Grupa użytkowniczek na Facebooku (czasem też ktoś tam sprzedaje swój sprzęt, a dobrze też mieć opinie z pierwszej ręki :)) ZOBACZ TUTAJ

Ja osobiście w razie problemów z mierzeniem temperatury rozważałabym np. ATOsa lub Ovolane, a nie Tempdropa. Mimo wszystko diagnostyczna wartość pomiarów jest dla mnie bardzo istotna. Co nie zmienia faktu, że mogę to urządzenie polecić jako dobrą pomoc w NPR.

Wiesz, termometr w formie opaski, który mierzy temperaturę sam w ciągu nocy, a następnie stosuje algorytm, by pomóc Ci wyznaczyć dni płodne, to jedno. Ale pamiętaj, że on nie powinien myśleć z Ciebie. To Ty musisz mieć wiedzę na temat swojej metody i nauczyć się samodzielnej interpretacji a nie polegać na tym, co wyznaczy Ci telefon w najbardziej intymnej sferze Twojego życia. Termometr, dzięki któremu nie zaburzysz swojego snu – tak. Ale komputer cyklu, który będzie myślał za Ciebie? NIE!

Jeśli ten artykuł, był dla Ciebie pomocny, to podziel się wpisem! Możesz też postawić mi kawę, o tutaj:

Zobacz na inne materiały pomocne w nauce NPR

NPR jak zacząć?

Termometr owulacyjny – najczęstsze pytania

✿Różne karty obserwacji cyklu w PDF

✿Odkryj potęgę świadomej kobiecości – ebook na start przygody z obserwacją cyklu

Ebook uzupełniający samodzielną naukę NPR

✿Jak działa na twój organizm antykoncepcja hormonalna?

Cykl miesiączkowy – niezwykła historia, opowiedziana w sposób, który ogarnie nawet małe dziecko 🙂

Zapisz się do newslettera i poszerz swoją wiedzę o cyklu miesiączkowym – bądź świadomą kobietą!


Jako sceptyczny instruktor Naturalnego Planowania Rodziny, wzięłam Kunę na spytki i podyskutowałyśmy sobie o Tempdrop. Angelika Kuna jest szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci. Wraz z mężem prowadzi bloga kunaonline.pl.

>>Dystrybutor Tempdrop w Polsce<<

>>Kod rabatowy na Temdrop<<

A może zainteresuje Cię także to:

>>Co to są markery płodności?<<

>>Naturalne Planowanie Rodziny – co to jest?<<

>>Naturalne Planowanie rodziny – jak zacząć?<<

>>Metoda Rötzera – co to jest?<<

>>Darmowy mini kurs metody Rötzera<<

>>Po kie licho Ci nauczyciel NPR?<<<

>>Konsultacje online z profesjonalnym instruktorem NPR<