Nauczyciel NPR to moja pełnoetatowa praca, ale jakby na to nie patrzeć, ja też kiedyś zaczynałam. Z 10 lat temu jakoś (moją historię przeczytasz w tym artykule). I ostatnio zdałam sobie sprawę z przerażającej rzeczy – aktualnie ludzie uczą się dokładnie z tych samych stron, z których ja próbowałam zdobywać wiedzę. Proponowane są im te same podręczniki. Te same strony internetowe wyświetlą Ci się w wyszukiwarce. Od 10 lat nikt niczego nie zaktualizował.

Pewnie się zastanawiasz – o co jej chodzi? A to fizjologia się jakoś zmieniła? Zasady w metodach się zmieniły? Nie, nie zmieniły się. natomiast nasza wiedza na temat płodności i ludzkiego organizmu wystrzeliła o milion lat świetlnych do przodu. W sumie metody też się zmieniły – powstało całe mnóstwo nowych, o których w Polsce mało się mówi.

W zasadzie Twoja sytuacja niewiele się różni od mojej wtedy. Z tą różnicą, że było mniej „arcyrzeczowych” artykułów z serwisów typu poradnik zdrowie. Jak ja się uczyłam? Przede wszystkim długo. Ciężko było mi to wszystko zrozumieć, zwłaszcza fizjologia cyklu miesiączkowego była dla mnie trudna. Nigdzie nie tłumaczono tego w sensowny sposób, nie mogłam zakapować jak to jest z tymi rodzajami śluzu, jak je odróżnić od siebie? Co wpływa na temperaturę, jak ją mierzyć, czym? A szyjka to w ogóle zakazany temat przecież 😉

I powiem Ci jedno – chwała Bogu, że wtedy, gdy się uczyłam, nie próbowałam sprawdzać skuteczności w praktyce 😂 Dopiero kontakt z profesjonalnym instruktorem NPR pomógł mi uporządkować wiedzę i na prawdę zrozumieć, o co w tym chodzi.

Instruktor NPR – dlaczego warto?

1.

Po pierwsze dlatego, że nauczyciel NPR ma sprawdzoną wiedzę. W internecie roi się od pseudo rad i pseudo nauki w kwestii Naturalnego Planowania Rodziny. Myślę, że dobrze wiesz, o czym mówię – sztandarowy przykład to kalkulator dni płodnych. Jeśli jeszcze wierzysz w takie rzeczy, to równie dobrze możesz wierzyć, że 6 grudnia prezenty dzieciom przynosi św. Mikołaj.

2.

Po drugie nauczyciel NPR już był w tym miejscu, co Ty. Też kiedyś się uczył. Też próbował. Nie rozumiał. Było mu ciężko. Też się wkurzał. I dzięki temu zdobył przydatne protipy, którymi teraz może się podzielić z Tobą. On wie, co Cię czeka. Może Ci opowiedzieć o trudnościach, podpowiedzieć sprawdzone, zgodne z metodą (i dzięki temu skuteczne!) rozwiązania.

3.

Po trzecie nauczyciel NPR dobrze nauczy Cię podstaw. A to jest niesamowicie ważne, żeby budować wiedzę o swoim organizmie na sprawdzonych, porządnych fundamentach. Wiele problemów ze stosowaniem metody czy z jej skutecznością bierze się właśnie z tego, że użytkownik zna ogólnikowe zasady z różnych materiałów. Albo zna je po części. Albo stosuje jak mu się podoba.

instruktor NPR
Obraz Sasin Tipchai z Pixabay 

4.

I tu dochodzimy do czwartego plusa – instruktor NPR trzyma rękę na pulsie i nie pozwoli Ci zginąć. Od razu wychwyci, że coś robisz nie tak, że szwankuje. Będzie wspierać, motywować, a przede wszystkim będzie rozumiał przez jakie nprowe radości i smutki przechodzisz.

5.

Po piąte – nauczyciel NPR da Ci poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza kiedy zaczynasz naukę, a wszystko jest obce i trudne. Możesz się skonsultować ze specjalistą w razie wystąpienia jakichkolwiek anomalii (prawdopodobnie widział to już nie raz, nie dwa), pomoże też się ich pozbyć czy wyregulować cykl. A to wszystko z korzyścią dla Twojego komfortu i zdrowia. Możliwość skonsultowania swoich obserwacji i sprawdzenia wiedzy ze specjalistą to coś, co ogromnie się przydaje, gdy czujesz się niepewnie.

6.

Po szóste – nauczyciel NPR to profesjonalista i specjalista w dziedzinie Naturalnego Planowania Rodziny. To nie kuzynka, ciotka czy koleżanka z internetu, albo członkowie forum. Szkolimy się, zdajemy egzaminy, co dwa lata mamy obowiązek ponownego potwierdzenia swojej wiedzy. I cały czas z pasją się uczymy, żeby pomagać innym.

7.

Po siódme – prócz tego, że znamy fizjologię cyklu menstruacyjnego i metodę od podszewki, to umiemy też uczyć. Przekazywać wiedzę w sposób jasny i klarowny. Wiemy, jak sprawdzić czy rozumiesz. Od czego naukę zacząć, żeby była efektowna, a metoda skuteczna. Wiemy, jakie błędy najcześciej popełniają użytkownicy i ostrzeżemy Cię przed nimi. Właśnie dla Twojego komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

8.

Po ósme – nauczyciel NPR zaoszczędzi Twój czas. Serio. Właśnie dlatego, że wie czego i w jaki sposób Cię uczyć. Książka Ci tego nie da. No i z książką się nie skonsultujesz. Szukanie materiałów w stosie nieaktualizowanych artykułów w internecie lub książek wydanych 10 lub więcej lat temu raczej nie nie jest sprawne, szybkie i przyjemne. A nauczyciel już to wie. I wiele więcej niż znajdziesz na przypadkowych stronach w internecie.

9.

Po dziewiąte – jeśli będzie trzeba, to instruktor NPR łopatologicznie wytłumaczy wszystko Twojemu facetowi 😉 Nie będzie nam głupio gadać z Twoim mężczyzną o śluzie, szyjce i menstruacji tak, by i on nie czuł się głupio. A zrozumiał o co chodzi w Naturalnym Planowaniu Rodziny i wiedział, jak może się w to włączyć, żebyś czuła jego wsparcie.

nauczyciel NPR
Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay 

Nauka na własną rękę jest tańsza

Przynajmniej jeśli o kosztach pieniężnych mowa. I to by było w zasadzie na tyle plusów samodzielnej nauki. Jeśli jesteś na początku swojej drogi, zwłaszcza jako młoda dziewczyna, bez dzieci, ciąż, połogów, gonitwy, niedospania, niedojedzenia, chorób, itp, itd. to łatwo jest myśleć, że dobra tam! Pohajtamy się i tak chcemy mieć po ślubie niedługo dziecko, to najwyżej będzie wcześniej. Na co mi konkretna nauka, tak sobie tylko przeczytam. I tu, moja droga Przyjaciółko robisz jeden z pierwszych błędów, który będzie Cię drogo kosztował później. A są znacznie droższe rzeczy w życiu niż pieniądze.

Na przykład święty spokój. I pewność, że wiesz co robisz. Że panujesz nad sytuacją. Poczucie bezpieczeństwa. Luz kiedy kochasz się z mężem. Bez strachu, że mając malutkie dziecko, zaraz zajdziesz w kolejną ciążę. To potrafi rozwalić psychikę i relację. Zwłaszcza nam, wierzącym dziewczynom.

Nauczyciel NPR – w czym Ci pomoże?

Ja wiem, jak wygląda cykl poporodowy. Wiem z czym mierzą się moje klientki. I powiem Ci jedno – zainwestuj w dobre podstawy i profesjonalną naukę z instruktorem póki masz na to czas, siły i dobre warunki. Ja wiem, że Ci się nie chce i teraz nie jest Ci to aż tak potrzebne. Ale to jest nieziemska inwestycja w przyszłość – poznanie swojego organizmu, tego jak działa, w jakich warunkach i dobre poznanie metody.

Kiedy będziesz w trudnym czasie po ciąży, pomoc doświadczonego instruktora NPR, który zna się na okresie poporodowym będzie dla Ciebie na wagę złota.

Pomoże Ci również odczytać dobrze kartę obserwacji cyklu i powie, czy wszystko jest ok. Pomoże wyprostować wszelkie anomalie. Wyregulować cykl. Ogarnąć wiele dolegliwości, które uważasz za „normę”, a które uprzykrzają Ci życie. Wreszcie pomoże przygotować organizm do ciąży tak byś po urodzeniu dziecka nie wjechała prosto w totalny rozjazd hormonalny. Nie da się zapobiec i przygotować na wszystko. Ale na wiele rzeczy tak. I warto to zrobić, zanim człowiek obudzi się z ręką w nocniku

nauczyciel NPR
Obraz StockSnap z Pixabay 

Instruktor NPR Cię poprowadzi

Ważne jest też to, w jaki sposób się uczysz, od czego zaczynasz. Nie wystarczy poczytasz o tym, w jaki sposób mierzyć temperaturę i obserwować śluz. To w ogóle nie o to chodzi moja Przyjaciółko. Istotą całej tej obserwacji płodności jest… Twój cykl miesiączkowy. I im lepiej mu się przyjrzysz, im lepiej nauczysz się co się wtedy dzieje z organizmem kobiety, tym łatwiej będzie Ci się obserwować. Te obserwacje będą też dla Ciebie czytelniejsze i przez to łatwiejsze w interpretacji.

Droga przez Naturalne Planowanie Rodziny jest zwyczajnie prostsza, gdy masz przy boku doświadczonego nauczyciela. Ja już widziałam mnóstwo cykli, anomalii. Rozważałam przeróżne zakłócenia, czytałam multum artykułów, książek – i to wcale nie z dziedziny NPR, bo o fachową i aktualną literaturę tu trudno. Instruktor NPR zbiera wiedzę z naprawdę różnych dziedzin, żebyś Ty nie musiała tego robić. Płacąc za konsultację de facto płacisz za swój święty spokój i sprawdzone informacje podane jak na tacy. Nie musisz tracić czasu na kopanie w internecie, pytanie obcych na różnych forach czy kupowanie i czytanie książek (które niestety póki co najczęściej są beznadziejne i są prawie identyczne merytorycznie).

Nauczyciel NPR – dlaczego warto uczyć się razem?

Pi razy drzwi właśnie dlatego:

  • Bo instruktor ma sprawdzoną wiedzę.
  • Był już tam, gdzie Ty jesteś teraz.
  • Dobrze nauczy Cię podstaw.
  • Trzyma rękę na pulsie i nie pozwoli Ci zginąć.
  • Da Ci poczucie bezpieczeństwa w trudnych chwilach.
  • Możesz na nim polegać, bo jest profesjonalistą ze sprawdzoną wiedzą.
  • Wie jak i czego Cię uczyć – w dodatku wie o wiele więcej niż podręcznik do Naturalnego Planowania Rodziny.
  • Pomoże Ci wyregulować cykl i zadbać o zdrowie.
  • No i może bez skrępowania pogadać z Twoim facetem.

Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to dużo. Wracając do historii z początku wpisu. Nauka z nauczycielem dała mi nieziemską dawkę wiedzy, naprostowała błędy w rozumieniu metody i porządnie zmotywowała do prowadzenia obserwacji. Dzięki tym solidnym podstawom nie bałam się już, kiedy nagle moje cykle wariowały. Wiedziałam, co robić i do kogo mogę się udać po pomoc. Czego i Tobie życzę!


Wyzwanie Obserwuj Się!

Jeśli zastanawiasz się czy Naturalne Planowanie Rodziny jest dla Ciebie – dołącz do naszego wyzwania obserwacyjnego i dowiedz się z czym to się:

Konsultacje i kurs NPR online

A jeśli jesteś już zdecydowana, że chcesz się uczyć i szukasz dobrego nauczyciela – zapraszam na mój kurs Naturalnego Planowania Rodziny online! Służę również pomocą jako nauczyciel NPR w interpretacji kart obserwacji cyklu na konsultacjach:

Newsletter

Ostatnia sprawa – jeśli podoba Ci się to miejsce i chcesz dowiadywać się więcej na temat Naturalnego Planowania Rodziny, kobiecej seksualności, relacji i samorozwoju – zapisz się na mój newsletter. piszę raz w tygodniu i podsyłam ciekawe materiały. Dodatkowo moi subskrybenci mogą za darmo korzystać z materiałów z Cyfrowej Biblioteczki.


jak zrozumieć kobietę