To chyba pytanie, przed którym każda z nas kiedyś stała: jak zacząć? Z jednej strony słyszysz, że Naturalne Planowanie Rodziny to bułka z masłem, z drugiej spotykasz się ze zdaniem, że to wszystko jest totalnie od czapy i ciężko się połapać. Dni płodne kobiety, metoda termiczna, metoda billingsów, okres, skuteczność, 14 dni do owulacji… Jeny, może jednak środki antykoncepcyjne? (spoiler: nie, lepiej porzuć myśl o antykoncepcji hormonalnej) Nieważne, czy Twoim celem jest zajść w ciążę czy zwiększyć okres użytecznej niepłodności – początki i tu i tu będą ważne i zapewne trudne.

Powiem Ci, że i jedni i drudzy trochę racji mają

Po pierwsze – na początku, zwłaszcza jeśli próbujesz sama ogarnąć naukę metod rozpoznawania płodności to… No trochę kosmos i masakra. Chyba, że wszystko w Twoim cyklu jest miodzio to i nauka będzie miodzio. Ale na palcach jednej ręki mogę policzyć znane mi kobiety, które mogą powiedzieć, że w ich cyklu wszystko gra. Dużo, dużo sprawniej (i mniej frustrująco) idzie nauka z instruktorem. Próbowałam jednego i drugiego i zdecydowanie polecam kontakt z profesjonalistą!

Z drugiej strony, kiedy już się w to wszystko wkręcisz, załapiesz bakcyla i będziesz na Ty ze swoim cyklem… Tak, to jest wolność. Wolność Twojego wyboru i poczucie, że dbasz o siebie, że trzymasz rękę na pulsie swojego zdrowia. Że wiesz, co, kiedy i jak się dzieje i kurka jeszcze możesz to dla siebie wykorzystać. Lubię to, oj tak!

Naturalne Planowanie Rodziny – krok I – zacznij od siebie

Właściwie to naczelna zasada Naturalnego Planowania Rodziny. Wiedzieć, jak działa cykl miesiączkowy. Jak TY działasz. Co się dzieje przez cały cykl? Dlaczego raz masz jakiś śluz a raz nie? Dlaczego raz masz ochotę zdobywać góry, a niedługo później zakopać się w koc? Jak to się dzieje, że jesteś w stanie przybrać 2kg na wadze i zrzucić je z pierwszym dniem miesiączki? A na cholerę mi ta woda? O co kaman?

Poczytaj. Pytaj. Dowiedz się. Zrozum. Jeśli nie masz ochotę na biologiczno-medyczne tyrady, a wolisz coś bardziej humorystycznego, ale mimo wszystko nadal konkretnego – zapraszam do lektury tego artykułu (albo posłuchania, jak wolisz):

Naturalne Planowanie Rodziny – Jak działa cykl miesiączkowy kobiety?

Poczytane? Zrozumiane? To świetnie! Jeśli wydaje Ci się, że rozumiesz – spróbuj opowiedzieć o cyklu menstruacyjnym kobiety swojemu mężczyźnie, albo sobie samej – byle na głos. To jeden z lepszych sposobów na długotrwałe utrwalenie informacji w naszej pamięci. Uwierz mi na słowo – przyda Ci się i ułatwi dalszą drogę.

Kobieta, Charakter, Krajobraz, Jesień, Pokój, Tylko

Naturalne Planowanie Rodziny – krok II – wybierz metodę

Co dalej? Wybierz metodę idealną dla siebie. Naturalne Planowanie Rodziny ma to do siebie, że możesz w nim znaleźć całe morze metod. W Polsce z najpopularniejszych metod planowania rodziny wyróżniamy: metoda Rötzera (której z dumą uczę moje kochane kobiety ❤️), metoda angielska, metoda polska, metoda LMM i model Creighton. Możesz o nich poczytać więcej tutaj:

Najpopularniejsze metody Naturalnego Planowania Rodziny

Nie, to zdecydowanie nie są jedyne metody, jakie zna naukowy świat. Zwłaszcza Amerykanie lubują się w wymyślaniu coraz to nowych. Więcej informacji znajdziesz na ich stronach. Ja nie będę temu poświęcać więcej miejsca, ponieważ dostępność instruktorów tych mało znanych w Polsce metod rozpoznawania płodności jest niska. Jeśli jakąś znasz i uważasz, że jest warta uwagi – daj znać w komentarzu!

Wybierz metodę, która najlepiej do Ciebie trafi i która, według Ciebie, będzie najprostsza

Pamiętaj, że to metoda jest dla Ciebie, a nie Ty dla metody. Zawsze też możesz ją zmienić, ale co bardzo ważne! Nie mieszaj metod pod żadnym pozorem! Początek obserwowania cyklu i nauki to zdecydowanie nie czas na eksperymenty. Zasady można łamać i naginać do siebie, ale tylko wtedy gdy perfekcyjnie się je zna, wie jak stosować i wie jak dokładnie działa własny organizm. W innym wypadku mieszanie metod skutkuje tylko i wyłącznie mniejszą skutecznością stosowania.

Naturalne Planowanie Rodziny – krok III – znajdź instruktora

I to jest krok bardzo powiązany z poprzednim – warto, żebyś miała pod ręką kontakt do profesjonalnego instruktora wybranej metody Naturalnego Planowania Rodziny. Oszczędzi Ci to wiele czasu i frustracji, której doświadczają inne kobiety. Da poczucie bezpieczeństwa i pewności, że idziesz w dobrą stronę. O tym, dlaczego polecam naukę z profesjonalnym instruktorem więcej >>tutaj<<.

Dla Użytkowników Domowych, Wpisując, Klawiatura, Tekst
Obraz StartupStockPhotos z Pixabay

Naturalne Planowanie Rodziny – krok IV – poczytaj o wskaźnikach

Masz metodę? Poczytaj o wskaźnikach płodności i zasadach ich obserwowania według Twojej metody.

Warto pamiętać! Przydatne zasady obserwacji wskaźników dni płodnych organizmu kobiety:

Mierzenie temperatury ciała

Obserwacja śluzu szyjki macicy

Obserwacja szyjki macicy

Szczegółowe informacje dotyczące obserwowania wskaźników płodności w cyklu.

No teraz już wchodzisz w to na serio moja Kobietko! Jestem z Ciebie dumna. A kiedy już poczytasz o prowadzeniu obserwacji, to co dalej?

Zacznij od zapisywania dat miesiączek, dni krwawienia, ich intensywności i tego, co się wtedy z Tobą działo: czy bolało czy nie, co brałaś, jak się czułaś, czego Ci brakowało, co pomagało. To ważne informacje. Gdzie zapisywać? W zasadzie, gdzie Ci wygodniej – możesz skorzystać z aplikacji InerCycle czy Read Your Body. Możesz zapisywać w arkuszu Excel, a możesz na papierowej karcie obserwacji. Możesz taką pobrać zapisując się do mojego newslettera – dostaniesz dostęp do pobrania czystej karty do wydruku oraz wielu innych darmowych freebisiów, nie tylko z działu Naturalne Planowanie Rodziny.

Na początek możesz włączyć do obserwacji jeden wskaźnik i się na nim skupić, a kolejne dołączać w następne dni. Na przykład temperatura – najpierw wyrób sobie sam nawyk jej mierzenia. Albo przy każdej wizycie w toalecie zwracaj uwagę na śluz i zapisuj w pamięci, co widzisz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś obserwowała i jedno i drugie.

W jaki sposób to robić?

Jeśli chodzi o metodę objawowo-termiczną, której uczę, wiele wskazówek dla kobiet znajdziesz w tym artykule:

Metoda Rötzera – Jak obserwować cykl miesiączkowy?

To drugi artykuł z cyklu darmowego mini kursu Naturalnego Planowania Rodziny, który znajdziesz na mojej stronie.

Temperaturę mierz cały czas. Nie jest to konieczne do prawidłowej interpretacji objawów, natomiast nieziemsko pomaga wyrobić sobie nawyk prawidłowego mierzenia temperatury. Teraz to dla Ciebie trudne, ale z czasem pomiar temperatury będzie dla Ciebie tak samo zauważalne jak poranne mycie zębów. Automat. Teraz pracujesz na przyszłą wygodę i swobodę w stosowaniu metody.

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób obserwować cechy śluzu – niech Twoim chwilowym przyjacielem w obserwacji śluzu stanie się szary papier i szklanka wody. Dlaczego? Na szarym papierze dużo łatwiej zobaczysz i rozróżnisz cechy różnych rodzajów śluzu (nie wierzyłam, sprawdziłam, potwierdzam – a, biały papier się nie sprawdza, ten we wzorki to już dramat). Zmień papier na czas nauki – dziwne, ale proste i dużo ułatwi. Co do szklanki wody – ten test pomoże Ci, w razie wątpliwości, odróżnić płodny śluz od niepłodnej wydzieliny. Jeśli nie kumasz czym różni się jedno od drugiego – wróć do artykułu o działaniu cyklu miesiączkowego.

Naturalne Planowanie Rodziny – krok V – olej skróty

Olej skróty. Pisz swoimi słowami. A najlepiej załóż dziennik obserwacji do karty (tutaj dowiesz się, jak taki dziennik zrobić samej). Im więcej zapiszesz, tym bardziej będziesz mogła porównywać do siebie obserwacje z różnych dni i łatwiej wyłapiesz zmiany. A to pomoże Ci w interpretowaniu objawów.

Bądź ciekawa i dociekliwa. Porównuj to, co widzisz ze swoimi materiałami dotyczącymi metody czy funkcjonowania organizmu w cyklu miesiączkowym. Szukaj powiązań, staraj się zrozumieć, co aktualnie się w Tobie dzieje i dlaczego.

Piśmie, Pisarz, Stwierdza, Pióro, Notatnik, Książka
Obraz StockSnap z Pixabay 

Naturalne Planowanie Rodziny – krok VI – skonsultuj się z instruktorem

Po jednym cyklu pełnych obserwacji skonsultuj się z instruktorem naturalnego planowania rodziny, żeby od razu skorygować błędy w obserwacjach i wyjaśnić niejasności. Na bank będziesz miała jedne i drugie, a dla jak największej skuteczności metody, ważne, żeby je szybko wyłapać i usunąć. Skonfrontuj stan swojej wiedzy z wiedzą instruktora. Taka osoba pomoże Ci uporządkować to, co już wiesz i wskaże dalszy kierunek. Jeśli wybrałaś metodę Rötzera – świetnie! Serdecznie zapraszam Cię pod moje skrzydła! Możesz umówić się na konsultację do mnie – tutaj poznasz szczegóły:

Instruktor Naturalnego Planowania Rodziny – umów się na konsultację

Naturalne Metody Planowania Rodziny – 6 pierwszych kroków obserwacji

Podsumowując, jak zacząć się obserwować w sześciu pierwszych krokach:

  1. Zacznij od siebie i zrozum, jak działa cykl miesiączkowy.
  2. Przeglądnij różne metody rozpoznawania dni płodnych i wybierz tę, którą chciałabyś stosować.
  3. Znajdź profesjonalnego instruktora – będziesz czuła się dużo bezpieczniej i pewniej, gdy będziesz mogła korzystać ze sprawdzonego źródła wiedzy.
  4. Dowiedz się więcej o wskaźnikach dni płodnych ciała kobiety (temperatura ciała, śluz szyjkowy, szyjka macicy) i ich prawidłowym obserwowaniu.
  5. Olej skróty – pisz własnymi słowami. Porównuj, ucz się i obserwuj dalej. A gdy poczujesz się pewniej – spróbuj przyporządkować skróty do swoich zapisków obserwacji temperatury ciała, szyjki macicy i śluzu szyjkowego.
  6. Skonfrontuj swoją wiedzę i obserwacje z instruktorem naturalnego planowania rodziny – wyjaśnij błędy i niejasności dla większej skuteczności metody.

Prawidłowe obserwacje są w tym wszystkim najważniejsze. Nauczenie się samej siebie, gdy jesteś na początku i jeszcze mało o sobie wiesz.

Długa droga przed Tobą, ale jakże niezwykła i wspaniała!

A jeśli chciałabyś, żeby Ci na tej drodze towarzyszyła, dzieliła się swoją wiedzą zbieraną przez lata i motywowała do dalszych obserwacji – skorzystaj z mojego profesjonalnego kursu online!

To kurs dla kobiet, którym zależy na własnym zdrowiu, płodności, które chcą wiedzieć więcej, czuć się lepiej i przede wszystkim – żyć w zgodzie z naturą i własnym organizmem. Nie szukają pół środków, chcą bezpieczeństwa, profesjonalnej wiedzy i wysokiej skuteczności. Jeśli jesteś jedną z nich, zajrzyj tutaj:Możesz również dołączyć do naszego wyzwania 60 dni do większej samoświadomości – Obserwuj się! Wystarczy, że zapiszesz się na listę, a przez kolejne 60 dni, począwszy od 7 września będziesz dostawała ode mnie wiadomości, które pomogą Ci lepiej poznać siebie, Twój organizm, płodność czy seksualność. Więcej na temat wyzwania przeczytasz na moim fanpage’u na facebooku.jak zrozumieć kobietę