Zacznę od małej anegdoty z czasów mojego dorastania. Nie wiem, ile miałam wtedy lat, może 11? To było na urodzinach mojej przyjaciółki, gdy goście się już rozeszli, a my zostaliśmy we trójkę (ja, ona i nasz kumpel). Ciemność za oknem i przygaszone światła w pokoju zachęcały do głębszych tematów, toteż dostałyśmy od kolegi prośbę: JAK WYGLĄDA TO COŚ U KOBIETY TAK NAPRAWDĘ?
Podeszłyśmy do sprawy arcypoważnie i narysowałyśmy mu rysunek oraz wytłumaczyłyśmy obrazowo co i jak (bardzo możliwe, że byłyśmy całkiem na świeżo z tematem po lekcji biologii, kolega był ciut młodszy od nas).
I wiesz… Ja bym bardzo chciała, żeby większość rówieśników tak do tego podchodziła. Ale niestety to tak nie wygląda.
Dlatego dziś kochana Siostrzyczko, zrobimy sobie szybką lekcję biologii. Najpierw zajmiemy się paniami, w następnym newsletterze przejdziemy do panów a dalej będziemy kontynuować wycieczkę przechodząc już do działania cyklu miesiączkowego.
Spis treści:
- Dlaczego nazewnictwo jest ważne
- Budowa narządów płciowych zewnętrznych
- Łechtaczka a penis – czy to to samo? Po co nam łechtaczka?
- Budowa narządów płciowych wewnętrznych
- Wizualizacje 3D (ogląd z każdej strony) narządów płciowych kobiety
- Ćwiczenie praktyczne
- Pomoce dla dzieci (i dorosłych?) do gadanka
Dlaczego nazewnictwo jest ważne
Dlaczego to ważne, by umieć nazwać KAŻDĄ część swojego ciała? Choćby dlatego, by w razie potrzeby móc szczegółowo (i bez większego skrępowania) opisać na wizycie u lekarza co i gdzie nam dolega.
Przywołam tutaj przykład (który możesz kojarzyć, jeśli jesteś ze mną już jakiś czas). Wyobraź sobie, że rozbolał Cię brzuch. Nie wiesz czemu ani skąd, domowe sposoby nie pomogły i udałaś się do szpitala na SOR po pomoc.
Przychodzi lekarz i pyta „Gdzie panią boli?” Na co Ty: „Boli mnie brzuch”. Lekarz dopytuje: „Ale gdzie dokładnie? U góry, na dole? Z któregoś boku? Żołądek, wątroba, jelita? A może bardziej w stronę miednicy?” Odpowiadasz: „Nie wiem, boli mnie brzuch!”. Lekarz pyta dalej: „Jaki to rodzaj bólu? Kłujący, przerywany, ciągły, skurczowy?” Odpowiadasz: „Nie wiem, boli mnie brzuch!”.
W tej sytuacji lekarz jest zdany tylko na siebie – wykona zapewne badania, które najczęściej wychodzą źle u pacjentów z bolącym brzuchem. Ale mocno na ślepo, bo ma znikomą ilość danych. O ile łatwiej byłoby, gdybyś potrafiła opisać co, gdzie dokładnie i w jaki sposób boli.
To ważne, byś idąc do ginekologa czy pediatry (tak, tak, nazewnictwo przyda się nie tylko przy Twoich dolegliwościach) wiedziała co i jak się nazywa. Przyda się również, gdy Twoje dzieci będą miały jakąś dolegliwość. Jeśli nauczysz je nazw, będą potrafiły dużo dokładniej opisać Ci, gdzie jest problem, gdzie boli, piecze, itd.
Dlatego zapraszam Cie na chwilowy powrót do pierwszej ławki na lekcji biologii w podstawówce 🙂
Budowa narządów płciowych zewnętrznych
Jak wspominałam, dziś omówimy naszą, kobiecą budowę. Zaczniemy od tego, co na zewnątrz. Od tego, co sama możesz (z drobną pomocą) zobaczyć.
Tak wygląda srom (piękna nazwa, prawda? w staropolskim języku powiązana ze sromotą, czyli wstydem…):

Obrazek pochodzi z tej strony.
W skrócie składa się ze wzgórka łonowego, warg sromowych większych i mniejszych, łechtaczki (będzie o niej więcej później, bo jest tego warta!), ujścia cewki moczowej i ujścia pochwy. I to są te określenia, które bardzo warto znać.
W Polsce na tę piękną całość powinniśmy mówić srom. Moim skromnym zdaniem, jest to tak okropna nazwa, że podpowiem Ci inne: wagina (w innych językach oznacza również samą pochwę) lub yoni. Prywatnie możesz ją nazywać jak chcesz, ale warto żebyście i Ty i Twoje dzieci znały faktyczną nazwę anatomiczną. Do lekarza lepiej z waginą niż z pusią (yoni niestety stoi w tym samym szeregu co pusia).
Łechtaczka a penis – czy to to samo? Po co nam łechtaczka?
Panie i Panowie, oto ona, królowa łechtaczka:

Obrazek pochodzi z tej strony.
Znalazłam bardzo fajny artykuł w temacie, więc zamiast się powtarzać, po prostu przytoczę Ci go tutaj.
Dopisek dla wierzących: pieszczenie własnej łechtaczki w ramach stosunku seksualnego z mężem jest jak najbardziej ok, biorąc pod uwagę moralność katolicką. Co więcej – można to robić przed jak i po stosunku, również biorąc pod uwagę, że wszystko spina nam się ładnie we współżycie z mężem. W sumie pisząc “można/nie można” jest mi aż głupio. Ale jeśli ktoś ma chęć na takie tematy podyskutować to polecam przeszukać sekcję Katonitka na Kobiecych Pogaduchach.
Budowa narządów płciowych wewnętrznych

Obrazek pochodzi z tej strony.
To, co nas najbardziej interesuje w tym rysunku, to nie tylko nazewnictwo. Ale też fakt, że śluz szyjkowy wytwarzany jest w części, która jest powyżej oznaczona jako szyjka macicy. A wydzielina pochwowa jest wydzielana przez pochwę (w dużym skrócie).
Poniżej zrobiłam Ci też screen z filmów 3D, które znajdziesz dalej. Zaznaczyłam na nim strefę, którą badamy palcami podczas samobadania szyjki macicy.

Z ciekawostek: wiedziałaś, że pochwa potrzebuje mniej więcej 20 minut, aby się rozluźnić i rozciągnąć tak, by stosunek mógł się odbyć komfortowo i satysfakcjonująco?
Wizualizacje 3D (ogląd z każdej strony) narządów płciowych kobiety
Tutaj macie obraz zewnętrzny tego, co w środku, razem z łechtaczką.
A tutaj macica i pochwa w przekroju
A tutaj już szczegółowa budowa łechtaczki. Mamy też pęcherz moczowy (Bladder) oraz nerki. Clitoris to łechtaczka. Bardzo podobna w swoim kształcie do penisa, prawda?
Tutaj jeszcze możecie sobie zobaczyć jakie mięśnie (i w jaki sposób) nam to wszystko razem trzymają.
Ćwiczenie praktyczne
Ćwiczenie nr 1 jest banalnie proste. Rozbierz się, weź lusterko, usiądź, rozsuń nogi i… zobacz jak wygląda Twoja wagina. Zobacz, gdzie jest Twoja łechtaczka. Nie chodzi tutaj zupełnie o aspekt seksualny jako taki, a o poznanie swojego ciała i jego normalizację. Przed samą sobą naprawdę nie musisz się wstydzić.
Ćwiczenie nr 2 jest trudniejsze. Bo wymaga dotyku. I to dotykania samej siebie w sytuacji intymnej z mężem. Oboje możecie sprawdzać, co sprawia Ci największą przyjemność. Jaki dotyk, w którym miejscu, w jaki sposób, o jakim natężeniu. Potraktujcie to, jako fascynującą wycieczkę krajoznawczą po Twoim ciele.
Pomoce dla dzieci (i dorosłych?) do gadanka
Znalazłam te pomoce szukając materiałów do newsletterów. Może przydadzą się u Was w domu (u nas jeszcze niestety ciut za wcześnie):
- https://skumajto.pl/o-dziewczynie
- https://skumajto.pl/pl/p/Narzady-rozrodcze-zenskie-drewniana-ukladanka%2C-zenskie-narzady-plciowe/637
- https://skumajto.pl/pl/p/Zaplodnienie-ukladanka%2C-komorka-jajowa%2C-budowa-macicy%2C-etapy-zaplodnienia/635
- https://skumajto.pl/pl/p/Ciaza-ukladanka%2C-zaplodnienie%2C-rozwoj-plodu%2C-rozwoj-dziecka-w-lonie-matki/628
- https://skumajto.pl/pl/p/Cykl-menstruacyjny-ukladanka%2C-miesiaczka%2C-edukacja-seksualna/625
- https://skumajto.pl/pl/p/Jajnik-ukladanka%2C-budowa-jajnika-%2C-jajeczkowanie%2C-owulacja%2C-narzady-rozrodcze-zenski-e/632
Obserwacje cyklu mogą być dla Ciebie niesamowite pod jednym warunkiem…
Że będziesz wiedziała, jak to prawidłowo robić. Jak interpretować i radzić sobie z przeróżnymi zakłóceniami. A to wszystko dostaniesz na moich profesjonalnych kursach NPR online. Możesz też skorzystać z mojego ciągłego wsparcia w społeczności Kobiece Pogaduchy. Tam wspólnie motywujemy się do obserwacji, ale również pomagamy sobie, gdy napotkamy jakieś trudności.
Mamy przeróżne sekcje dyskusyjne (związane z szeroko rozumianą kobiecością i kobiecym zdrowiem), webinary ze specjalistami, warsztaty interpretacji kart cyklu na różnych poziomach (podstawowy, zaawansowany, poporodowy), masterclassy i oczywiście kursy NPR (podstawowy oraz poporodowy).
Ogromnym plusem jest też możliwość wrzucenia swojej karty cyklu i uzyskania szybkiej pomocy w ich interpretacji. Osobiście czuwam nad podpowiedziami, więc nie musisz się bać, że ktoś Ci doradzi jakieś głupoty (jak to ma często miejsce na forach czy grupach na fb). A w razie wątpliwości możesz zadać pytanie bezpośrednio mi czy przyjść na dyżur konsultacyjny jednej z nauczycielek metody. Twoje dane wrażliwe są tam też w pełni bezpieczne – nikt nie może ich wykorzystać bez Twojej wiedzy. Słono płacę za to, żeby na Platformie było bezpiecznie 🙂

I wszystko to w cenie jednego abonamentu
Możesz skorzystać z przeróżnych abonamentów – na samą platformę, z kursem podstawowym, poporodowym lub ze wszystkimi kursami. Jest opcja płatności rocznej oraz opcja płatności miesięcznej. Sama wybierasz, czego w danym momencie potrzebujesz.

Mogę Cię nauczyć skutecznego stosowania metody Rötzera (objawowo-termicznej), jednej z metod Naturalnego Planowania Rodziny.
Dam Ci taką wiedzę i umiejętności, że Twoje obserwacje realnie staną się łatwiejsze i pod względem ich wykonywania i interpretowania.
Nauczę Cię cykl po cyklu, jak wyznaczać coraz większą ilość pewnych dni niepłodnych.
Pomogę Ci wyregulować cykl oraz zdrowie, aby karty były czytelniejsze, PMS nie dokuczał, miesiączki nie zwijały Cię z bólu, a życie stało się piękniejsze.
Odkryję przed Tobą świat świadomej kobiecości.
Pokażę, jak płynąć z wewnętrznym flow zdrowych przemian hormonalnych w organizmie.
Tak, mogę to wszystko. I tak, to jest trudne – jeśli chce się to robić samotnie. Ale możesz wziąć mnie za przewodniczkę na tej drodze i poznać świat, o którego istnieniu nie miałaś pojęcia.
Zapraszam Cię do wzięcia udziału w kursie Naturalnego Planowania Rodziny online
Mogę Ci zaoferować kurs podstawowy NPR lub kurs NPR po porodzie i w trakcie karmienia piersią. Jest też opcja 2w1, jeśli po ciąży zaczynasz naukę od podstaw (więcej informacji pod przyciskiem Zobacz kurs NPR po porodzie).
Za szybko?
To odbierz darmowe szkolenie o tym, jak zacząć się obserwować. Raz w miesiącu prowadzę też otwarty live, gdzie można zapytać mnie o wszystko. Postaw mnie w ogniu swoich pytań! Terminy spotkań online znajdziesz na stronie szkolenia poniżej:

Nadal za szybko?
To zapisz się na całkowicie darmowy kurs wprowadzający w tematykę NPR:
Znasz już swoją metodę, ale czujesz się w jej stosowaniu osamotniona?
Chciałabyś rozwinąć potencjał płynący z obserwacji? Poznać kobiety, które mają te same radości i troski, co Ty? To zapraszam do wspomnianej już Społeczności Kobiece Pogaduchy.
Jestem tutaj dla Ciebie. Jesteśmy tu dla Ciebie.

Głodna wiedzy o kobiecości i obserwacjach cyklu?
To zapraszam do zapisu na Listy do Siostry:
Podcast Rozmowy niekontrolowane o NPR
O tym, jak to się naprawdę żyje stosując to całe Naturalne Rozpoznawanie Płodności. O blaskach i o cieniach. O przemyśleniach w kwestii związków, kobiecości, męskości, seksualności, wiary.
To nie jest podcast edukacyjny. To podcast o życiu.
Tak, mam sporo do zaoferowania. A to co powyżej, to jeszcze nie wszystko! 🙂 Bo są jeszcze webinary, karty cyklu, pdfy z analizą, ebooki, warsztaty i spotkania. Znajdziesz je w zakładce Sklep.

Naturalne Planowanie Rodziny
Naturalne Planowanie Rodziny online | Kursy, webinary, ebooki, karta obserwacji cyklu PDF. Zobacz najlepsze materiały do nauki NPR online!