Poniżej wersja audio na Sound Cloud, dostępna również w iTunes, Podcast Addict oraz innych aplikacjach z podcastami 🙂


Zanim zaczniesz czytać:
Jeśli chcesz się nauczyć metody zacznij od tych wpisów, dokładnie w takiej kolejności bez pomijania czegokolwiek:


Na skróty:


No heeeeeej, ale czemu zaczynasz od niepłodności bezwzględnej? Czemu od połowy cyklu?

Bo i Ty swoją przygodę z interpretacjami powinnaś zacząć w tym miejscu. Dlaczego?

  • Bo ta faza daje Ci największy komfort psychiczny, jeśli aktualnie Twoim marzeniem nie jest bejbik (dlaczego tak jest, możesz dowiedzieć się tutaj).
  • Bo tutaj zasady są sztywne i najprostsze.
  • Bo tę niepłodność możesz wyznaczyć już w pierwszym obserwowanym cyklu.

No to do dzieła!

Jeśli chcesz przystąpić do interpretacji, potrzebujesz takich rzeczy, jak: wypełniona karta obserwacji cyklu i długopis 😀

Karta obserwacji cyklu

Szczyt objawu śluzu

Pierwsze co robimy, to zaznaczamy szczyt objawu śluzu. To ostatni dzień śluzu najlepszej jakości w tym cyklu. Oznaczamy go dużą kropką w kratce nad symbolem śluzu:

Karta obserwacji cyklu, wyznaczanie szczytu objawu śluzu

Zakłócenia

Następnie zaznaczamy wszystkie zakłócone temperatury. To ważne, ponieważ temperatur zakłóconych nie będziemy włączać do interpretacji. Bierzemy je w nawias:

karta obserwacji cyklu, zakłócone temperatury

Pierwsza wyższa

Teraz szukamy pierwszej wyższej temperatury po szczycie śluzu. Ma być wyższa od temperatur, które są przed nią. To nasz skok temperatury z drugiej fazy. Bierzemy ją w kółko:

karta obserwacji cyklu, pierwsza wyższa temperatura

Niska szóstka wstecz

Jeśli już masz pierwszą wyższą temperaturę, to ponumeruj wstecz 6 niższych temperatur:

karta obserwacji cyklu, sześć niższych temperatur

Jak widzisz, ponumerowałam również temperaturę zakłóconą. Dlaczego? Według zasad metody, możesz do niskiej szóstki włączyć jedną zakłóconą temperaturę lub jeden brak pomiaru.

Linia podstawowa

Wyznaczamy linię podstawową – będzie ona na poziomie najwyższej z sześciu niskich temperatur, które przed chwilą numerowałaś. Zaznaczamy ją linią przerywaną na karcie:

karta obserwacji cyklu, linia podstawowa

Ale dlaczego ta linia biegnie przez temperaturę numer 2, a nie numer 5? Z prostej przyczyny. Temperatura numer 5 została zakłócona przez alkohol wypity dzień wcześniej wieczorem. Widać wyraźny skok – ta temperatura jest powyżej temperatur z tej fazy u tej kobiety. Dlatego nie bierzemy jej pod uwagę w interpretacji.

Wysoka trójka w przód

Mamy już oznaczoną jedną wysoką temperaturę. Teraz szukamy kolejnych dwóch. Je również oznaczamy kółkiem:

karta obserwacji cyklu, trzy wyższe temperatury

Minimum 0,2

Kiedy masz już trzy wyższe temperatury, sprawdź, czy trzecia z nich jest wyższa od linii podstawowej co najmniej o 0,2 stopnia. Jeśli tak – super! Wieczór tego dnia oznaczamy, jako początek niepłodności bezwzględnej.

Jeśli trzecia wyższa temperatura jest niższa niż 0,2 – wtedy czekamy do następnej temperatury. Czwarta temperatura musi spełniać jedynie jeden warunek – musi być powyżej linii podstawowej. Wieczór tego dnia możemy oznaczyć jako początek niepłodności bezwzględnej.

Początek niepłodności bezwzględnej oznaczamy kreską ze strzałką w prawą stronę:

karta obserwacji cyklu, niepłodność bezwzględna

I to w sumie tyle całej filozofii 😀 Wszystkie zasady z opisami i kartami znajdziesz w Cyfrowej Biblioteczce JZK, dostępnej dla subskrybentów newslettera 🙂

Tak, wiem, to bardzo ładny cykl. Wszystkie temperatury pomierzone, wszystko zapisane, żadnych większych zakłóceń, ale żeby jasno wytłumaczyć Ci zasady, taki był konieczny 😉

Jeśli chcesz wiedzieć, jak interpretować nietypowe sytuacje (choroby, leki, dużo zakłóceń, podwójne podejścia do owulacji, itd), to serdecznie zapraszam Cię na mój kurs metody Rötzera online:


jak zrozumieć kobietę