Faza folikularna (przedowulacyjna, niższych temperatur) – to pierwsza z faz cyklu miesiączkowego. Zaczyna się wraz z 1. dniem miesiączki i trwa aż do 1. dnia wzrostu temperatury. Hormony dominujące w tej fazie to estrogeny. Zdrowa faza folikularna powinna trwać 10-21 dni. Jej długość jest zależna od wielu czynników i może być inna w każdym cyklu.

Temperatury w tej fazie są niższe niż w fazie lutealnej o około 0,2 stopnia Celsjusza. Powinny być na poziomie co najmniej 36,4 stopnia, a już na pewno nie spadać poniżej 36,0 stopni.

Śluz szyjkowy w fazie folikularnej jest estrogenozależny i z każdym dniem (poczynając od dnia miesiączki) staje się coraz bardziej płodny i przyjazny dla plemników.

Szyjka macicy powoli unosi się, otwiera i staje coraz bardziej miękka.

Jak obliczyć długość fazy folikularnej i o czym ona świadczy?

Długość fazy folikularnej świadczy o tym, jak dobrze Twój organizm radzi sobie z owulacją. Za jej odpowiednią jakość odpowiadają różne hormony, między innymi, estrogeny. To one mają największy wpływ na jakość śluzu i ogólnie jakość fazy przedowulacyjnej. Dbają również o nawilżenie pochwy, stan skóry, paznokci, poziom energii, czy Twoje samopoczucie.

Aby sprawdzić, ile trwa Twoja faza folikularna, potrzebujesz informacji na temat śluzu szyjkowego oraz temperatury z Twojej karty obserwacji cyklu miesiączkowego. Najprościej pisząc, długość fazy folikularnej, to ilość wszystkich dni niskich temperatur bezpośrednio przed pierwszym wzrostem temperatury na karcie cyklu. Od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, aż do ostatniego dnia przed pierwszym wzrostem temperatury.

Faza folikularna

Wydłużająca się faza folikularna – przyczyny

Najczęstsze przyczyny wydłużającej się fazy przedowulacyjnej i/lub jej gorszej jakości (a tym samym nadejścia owulacji), to na przykład:

  • stres;
  • zbyt mała ilość snu i odpoczynku;
  • zła dieta;
  • zbyt mała ilość wypijanej wody;
  • wszelkie infekcje i choroby;
  • zaburzenia hormonalne;
  • problemy z tarczycą;
  • insulinooporność, hiperinsulinemia, itd;
  • alkohol;
  • przyjmowane leki.

O czym świadczy wydłużająca się faza folikularna?

Skutkiem problemów z fazą folikularną może być na przykład PCOS, torbiele, spadek libido, suchość pochwy, problemy ze skórą, zaburzenia uwagi i koncentracji, zaburzenia nastroju, nerwowość, uderzenia gorąca, a obniżenie płodności.

Reasumując – warto zwrócić uwagę na długość oraz jakość swojej fazy folikularnej.

Kończąc chcę jeszcze podkreślić, że zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość estrogenów, ma negatywny wpływ na nasz cykl miesiączkowy.


Powiązane definicje


Powiązane artykuły

Jak działa cykl miesiączkowy?

Karta obserwacji cyklu miesiączkowego – jak ją zrobić?

Zioła na kobiece dolegliwości.

Stres – jak sobie z nim radzić?

Dlaczego sen jest taki ważny?