Faza lutealna (poowulacyjna, wyższych temperatur) – to druga z faz cyklu miesiączkowego. Zaczyna się wraz z owulacją i przekształceniem pęcherzyka Graffa w ciałko żółte. Trwa aż do wystąpienia miesiączki. Hormon dominujący w tej fazie to progesteron. Zdrowa faza lutealna powinna trwać 10-16 dni.

Temperatury w tej fazie są wyższe niż w poprzedniej o około 0,2 stopnia Celsjusza. Powinny być co najmniej na poziomie 36,8 stopnia i nie spadać poniżej (a nawet nie trzymać się blisko) linii podstawowej.

Jak obliczyć długość fazy lutealnej i o czym ona świadczy?

Jej długość świadczy o wydolności ciałka żółtego. Ono z kolei jest odpowiedzialne za wytwarzanie progesteronu w II fazie cyklu miesiączkowego, a tym samym za utrzymanie ciąży na jej wczesnym etapie oraz dbanie o nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Niski poziom progesteronu utrudnia zajście i utrzymanie ciąży. Jest też często odpowiedzialny za PMSowe dolegliwości.

Aby sprawdzić ile trwa Twoja faza lutealna potrzebujesz informacji o śluzie i temperaturze z Twojej karty cyklu. Najprościej pisząc, długość fazy lutealnej, to ilość dni wyższych temperatur po szczycie śluzu – od pierwszej wyższej włącznie, aż do ostatniego dnia przed miesiączką.

Co to jest faza lutealna
Faza lutealna

Co może oznaczać zbyt krótka lub zbyt długa faza lutealna?

Krótka tzn. poniżej 10 dni. Zwykle oznacza to niedobór progesteronu, może sugerować niedomogę lutealną. Dobrze wtedy zbadać poziom progesteronu w 7 dniu wyższych temperatur.

Ważne! Nie chodzi tutaj o jednorazową sytuację, a ogólnie krótką fazę lutealną. Potrzebujemy tu informacji z co najmniej 3-4 cykli.

Jeśli obserwowałaś długości powyżej 16 dni w poprzednich cyklach – może to oznaczać, że były to cykle z problemami z owulacją, np. z LUF (zespołem niepękniętego pęcherzyka). To ważna informacja, bo LUF może mieć różne przyczyny (zdarza się np. przy insulinooporności) oraz utrudnia zajście w ciążę.

Jeśli w aktualnym cyklu Twoja faza poowulacyjna przekroczyła już granicę 18 dni może to oznaczać również, że… jesteś w ciąży!

Jak możesz poprawić jakość swojej fazy lutealnej?

Oto kilka punktów, które możesz wdrożyć, aby poprawić jakość swojej fazy lutealnej:

  • zioła: wiesiołek, niepokalanek, dziurawiec;
  • suplementy: wit C, B, magnez, wapń;
  • odpowiednia ilość snu (min. 8h) w dobrze zaciemnionym pomieszczeniu;
  • eliminacja cukru i dieta o niskim ŁG;
  • obniżenie poziomu stresu (kortyzol obniża progesteron);
  • umiarkowana, codzienna aktywność fizyczna;
  • rezygnacja z kawy i herbaty (kofeiny).

Ale co najważniejsze – najpierw musisz poznać przyczynę, dlaczego Twoja faza lutealna potrzebuje wsparcia?Zerknij koniecznie do proponowanych artykułów!


Powiązane definicje


Powiązane artykuły

Jak działa cykl miesiączkowy?

Obserwacja cyklu miesiączkowego – instrukcja.

Jak analizować obserwacje cyklu miesiączkowego?

7 sposobów na problemy hormonalne

Antykoncepcja hormonalna – jak to jest z tym leczeniem hormonami?