Dziś niedziela, a więc chillout time 😊 Dlatego podrzucam Wam ciekawostkę, która może dodatkowo go uprzyjemnić.

Kojarzycie taki hormon jak oksytocyna? Większość osób kojarzy go tylko z porodem i karmieniem piersią, a to duże niedomówienie 😉 Z dobrodziejstw jego działania możemy korzystać właściwie, kiedy tylko chcemy.

Jak? Wystarczy kogoś przytulić 🙂 Podać mu rękę. Pogłaskać po ramieniu. Czasem wystarczy nawet samo spojrzenie. I bum! Oksytocyna zacznie się uwalniać. Im więcej dotyku, tym i jej więcej. A sami wiecie, kiedy dotyku jest najwięcej, soooł… 😎

Ale po co nam ta oksytocyna? Tutaj masz 5 powodów, dla których warto kąpać swój mózg w oksytocynie 😁

1. Buduje zaufanie.

Tak, tak. Badania dowodzą, że ten hormon zbliża nas do siebie i powoduje, że bardziej sobie ufamy.

2. Poprawia relacje w związku.

Kojarzycie może taki film, jak „Dwoje do poprawki”? Jeśli nie, to serdecznie polecam, jeden z lepszych filmów o naprawianiu relacji. A jeśli kojarzycie, to pewnie pamiętacie scenę, w której terapeuta daje parze zadanie – mają się wieczorem poprzytulać na łóżku. Kolejne zadania to coraz więcej dotyku. Wtedy właśnie uwalnia się oksytocyna – wzmacnia nasze przywiązanie, zaufanie, zbliża do siebie, daje poczucie bliskości i rozluźnienia. Jakby nie patrzeć, to dość tani środek, od którego warto zacząć poprawę (lub po prostu rozwój) relacji.

3. Wzmacnia w nas optymizm.

A no. Z racji, że pływanie w oksytocynie jest dla naszego organizmu bardzo przyjemne, to i postrzeganie świata, zmienia się nam na bardziej optymistyczne. Mniej boimy się świata, ludzi, chętniej podejmujemy wyzwania. Przytulanie sprawia, że możesz iść jak burza. Tak w skrócie.

oksytocyna

4. Wspiera powrót do zdrowia.

Według badań, oksytocyna ma działanie przeciwzapalne, wspomaga gojenie się wszelkich ran i dochodzenie do zdrowia po urazach. Działa również przeciwbólowo. Serdecznie polecam przytulanie i namiętne pocałunki (dla chętnych nawet więcej) na ból głowy czy bóle miesiączkowe. Potrafi zauważalnie zmniejszyć ból. Niestety na migrenę, czy inne mocne bóle nie pomoże 🤷‍♀️ Ale na takie zwyczajne, zwłaszcza nerwowe, po ciężkim dniu, działa świetnie!

5. Zmniejsza poziom stresu i wzmacnia odporność.

Kiedy mamy poczucie bliskości i zaufania, to dużo łatwiej jest nam mierzyć się z przeciwnościami życia. Oksytocyna obniża też poziom kortyzolu, hormonu stresu, więc jesteśmy spokojniejsi. A nie od dziś wiadomo, że im spokojniej, bezpieczniej i luźniej się czujemy, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Na dziś tyle, bo niedziela, więc zdecydowanie celebrujemy miłość ❤️ A gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej o budowaniu udanych relacji, to zapraszam do jednego z moich najchętniej czytanych i słuchanych artykułów.Kurs Naturalnego Planowania Rodziny online:


jak zrozumieć kobietę