Obserwacja cyklu miesiączkowego staje się nowym trendem. Zwracamy podczas niej uwagę na krwawienie miesiączkowe, pomiar podstawowej temperatury ciała, obserwacje śluzu szyjki macicy oraz na samą szyjkę macicy (jej pozycję, rozwartość, miękkość). Są to główne wskaźniki płodności.

Dzięki stosowaniu zasad metod obserwacji cyklu (naturalnego planowania rodziny) możemy z dużą dokładnością określić, kiedy występuje owulacja, a tym samym dni płodne i dni niepłodne. Obserwacje zapisujemy na karcie obserwacji cyklu przez cały cykl.

Cykl miesiączkowy i jego poszczególne fazy

Cykl miesiączkowy ma dwie fazy – folikularną (przedowulacyjną) i lutealną (poowulacyjną). Faza folikularna prowadzi nas do owulacji, a faza lutealna – do miesiączki i zakończenia cyklu.

W fazie przedowulacyjnej, folikularnej (która rozpoczyna się w pierwszy dzień cyklu miesiączkowego), temperatura ciała utrzymuje się na niskim poziomie, a śluz szyjkowy rozciągliwy, żółtawy, białawy. Im bliżej owulacji śluz szyjkowy staje się coraz bardziej rozciągliwy i szklisty. Gdy jego jakość się pogorszy powinien wystąpić skok temperatury ciała. Trzy dni takiej wyższej temperatury ciała dają nam informację, że owulacja już się odbyła i jesteśmy w fazie poowulacyjnej.

Faza lutealna to przede wszystkim – wysoka temperatura ciała oraz brak śluzu czy odczucie suchości w przedsionku pochwy. Na zewnętrznych narządach płciowych pojawia się co najwyżej wydzielina lub śluz szyjkowy najgorszej jakości.

Więcej o fazach cyklu miesiączkowego przeczytasz w tych artykułach:

Cykl miesiączkowy – jak to działa?
Faza lutealna
Faza folikularna

obserwacja cyklu korzyści

Korzyści z codziennej obserwacji

#1 Planujesz ciążę i unikasz jej według własnych preferencji w danym cyklu

Zaczynam od tego punktu, bo jest chyba najbardziej oczywisty. Dzięki obserwacjom cyklu według metod naturalnego planowania rodziny, możesz wyznaczyć zarówno dni płodne, jak i te mniej płodne czy w ogóle niepłodne. Według mnie ogromnym plusem jest to, że po prostu wiesz, jakie konsekwencje może mieć współżycie danego dnia i możesz się świadomie zdecydować na to, czego w danej chwili życia chcesz. Nie grasz w ruletkę, nie ufasz ślepo hormonom czy prezerwatywie – po prostu wybierasz według własnych preferencji. Im więcej doświadczenia masz, tym dokładniej możesz określić czy dany dzień jest niepłodny czy płodny (i jak bardzo).

A więcej o skuteczności różnych metod NPR przeczytasz TUTAJ.

#2 Zwiększasz szanse na zajście w ciążę, gdy tego chcesz

Oczywista oczywistość – wiesz, kiedy jesteś płodna i w jakim stopniu. Ale nie tylko dlatego zwiększasz szanse, że możesz wyznaczyć najlepszy czas na współżycie, och nie! Przede wszystkim dlatego, że jesteś świadoma w jakim stanie jest Twój cykl i Twój organizm, a to pociąga za sobą kolejną korzyść, którą znajdziesz poniżej.

#3 Możesz lepiej przygotować się do ciąży

Ten punkt jest bardzo ważny. Bo zajście w ciążę, to jedno, ale utrzymanie jej – to drugie. Jeśli organizm niedomaga, to ryzyko poronienia rośnie. A skąd masz wiedzieć czy wszystko z Twoim cyklem (i hormonami) gra, jeśli się nie obserwujesz? Powiesz mi – no przecież mogę zrobić badania! Taaak, o tym to jeszcze zaraz, bo to nie takie proste. Przede wszystkim masz szansę stworzyć dobre warunki dla dziecka, ale też przygotować (i sprawdzić!) własny organizm na te niełatwe LATA. Ciąża + poród + połóg + czas po porodzie = w sumie kilka wymagających lat. Dobrze przygotować na to swoje ciało wcześniej, a nie dopiero z maluszkiem w brzuchu.

A jeśli doszło u Ciebie do poronienia, to dzięki obserwacjom możesz prześledzić swoje karty (lub zacząć się obserwować, jeśli jeszcze tego nie robisz) i spróbować wyciągnąć wnioski. Co mogło pójść nie tak i jak możesz się ustrzec przed podobną tragedią w przyszłości (dobrym przykładem jest tutaj regularny cykl, a w nim krótka faza lutealna). Przeszłości nie zmienimy, ale mamy wpływ na przyszłość.

Natomiast, jeśli już masz jakieś problemy zdrowotne, to dzięki obserwacjom możesz dużo wcześniej zacząć prostować te problemy – nawet jeszcze przed faktycznym rozpoczęciem starań o dziecko czy konkretnymi planami. Bo niestety regulowanie zdrowia hormonalnego trochę trwa, a czas leci.

#4 Wiesz, kiedy możesz wykonać badania

Uwielbiam ten punkt. Z racji, że posiadamy cykl menstruacyjny, to powinnyśmy robić badania w określonym czasie tegoż cyklu. I nie dotyczy to tylko badania estradiolu czy progesteronu. Również inne badania, jak na przykład panel tarczycowy, powinnyśmy robić w określonym czasie cyklu (najgorszy czas na nie jest w środku cyklu).

Dajmy na to taki przykład – potrzebujesz zrobić badania. W zaleceniach jasno stoi – zrobić badanie trzeciego – czwartego dnia cyklu. Nic prostszego, prawda? A jednak! Bo nie każde krwawienie, które zaobserwujesz, jest miesiączką i tym samym początkiem cyklu, który to czas da nam odpowiedni wynik badania. Jeśli zaobserwowane krwawienie było jednak śródcykliczne, a nie miesiączkowe, to po nim wystąpi u Ciebie nie początek cyklu, a owulacja (może być też podczas tego krwawienia) oraz druga faza cyklu. I wyjdzie na to, że zrobisz badanie zupełnie nie w tym momencie, kiedy trzeba.

Robiąc badania w odpowiednim momencie cyklu oszczędzasz swój czas i pieniądze. Nie tylko na samym badaniu, ale również na wizycie u specjalisty.

Ważny jest też sam wybór badania – jeśli widzisz, że ewidentnie coś jest nie tak z drugą fazą Twojego cyklu, mimo, że lekarz nie zlecił Ci badań – to zamiast machnąć ręką, zrobisz odpowiednie badania i pójdziesz do innego lekarza. Skutkiem czego szybciej dojdziesz do zdrowia.

#5 Możesz szybko wykryć rozpoczynające się zaburzenia zdrowotne

Wiele rzeczy, które już zaczynają być problematyczne w Twoim zdrowiu, badanie krwi może Ci nie wyłapać. Lekarz może sporo przeoczyć, choćby dlatego, że na wizytę ma przeznaczoną małą ilość czasu. Ty masz szansę usiąść przed swoimi kartami cyklu, przeanalizować je i spokojnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, czy jednak nad czymś trzeba się dłużej pochylić, przebadać i pójść do konkretnego specjalisty.

Możesz też właśnie odkryć, że coś złego dopiero ZACZYNA się dziać. Dobrym przykładem jest tutaj tarczyca – temperatura pokaże Ci, jeśli coś będzie z nią nie tak, jeszcze zanim zaalarmują Cię wyniki badań. A im wcześniej wykryjesz problem, tym łatwiej i szybciej się go pozbędziesz.

#6 Możesz skuteczniej walczyć z zaburzeniami hormonalnymi

Mając do dyspozycji swoje karty obserwacji cyklu, możesz naprawdę wiele zdziałać, żeby poprawić stan swojego zdrowia (oraz komfort życia – patrz: bolesne miesiączki!. Każdy obserwowany wskaźnik mówi Ci nie tylko o dniach możliwej owulacji, ale też o konkretnym aspekcie Twojego zdrowia. W związku z czym możesz wyciągnąć wnioski, co nie działa i szybciej zacząć leczenie. Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z zaburzeniami hormonalnymi, wie jak ciężko jest tutaj wytropić przyczynę problemu. A obserwacje (choćby tylko temperatury i śluzu przez cały cykl) mogą wiele ułatwić.

Nie rozumiesz o czym mówię? Sprawdź te nagrania:

graficzna regulacja cyklu miesiączkowego

#7 Masz pod kontrolą zmiany i leczenie, które wprowadzasz

A kiedy już wiesz, co Ci jest, zaczynasz działać, żeby to zmienić. I tutaj znowu karta cyklu będzie Twoim przyjacielem. To właśnie na niej zauważysz pierwsze zmiany, zwłaszcza jeśli Twoje notatki są szczegółowe i zawierają więcej informacji niż tylko te podstawowe. Karta obserwacji cyklu będzie też dobrym kontrolerem, czy dana dawka leku jest odpowiednia. Wróćmy znowu do naszego przykładu z tarczycą – jeśli dawka leku będzie odpowiednia, to nasza temperatura wyląduje na odpowiednim poziomie. Nie będziesz musiała nawet sprawdzać tego badając krew – karta cyklu pokaże Ci, czy leczenie ma dobry skutek, czy może trzeba zgłosić się do lekarza po jakąś zmianę.

#8 Planujesz i żyjesz w zgodzie z rytmem własnego cyklu

Na przykład nie zaskoczy Cię okres (nawet jeśli Twoje cykle trwają raz 25, a innym razem 85 dni). Poinformuje Cię o tym Twoja podstawowa temperatura ciała (a raczej zmiany podstawowej temperatury ciała). Będziesz też wiedziała, kiedy zaplanować bardziej wymagające zadania, a kiedy sobie odpuścić i dać czas na odpoczynek i regenerację. Nasz cykl odpowiada za szereg zmian w naszej zwyczajnej energii, więc posiadanie wiedzy o tym, kiedy jakie mamy możliwości to złoto produktywności.

#9 Rozumiesz swoje ciało, znasz jego język i potrafisz odpowiadać na jego potrzeby

Kiedy zaczynasz obserwować wskaźniki płodności, ciężko żebyś pomijała inne sygnały, jakie daje Ci ciało. Nagle zaczynasz zwracać większą uwagę na to, jak się czujesz i czego Ci potrzeba, a w dodatku dużo łatwiej idzie Ci wyciąganie wniosków o tym, czego powinnaś dostarczyć swojemu organizmowi w danym cyklu.

#10 Unikasz szkodliwych środków hormonalnych

Układając swoje współżycie według faz płodności unikasz stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a tym samym nie narażasz się na ich szkodliwe skutki uboczne.

Więcej o działaniu antykoncepcji hormonalnej przeczytasz TUTAJ.

#11 Bardziej dbasz o swoje zdrowie

Bardziej dbasz o siebie, uważasz na to co jesz, pijesz, ile śpisz – z banalnego powodu – chcesz mieć czytelną kartę. I tu akurat duży plus dla tych z nas, które stosują obserwacje do planowania czy odkładania ciąży. Chcąc mieć czytelną kartę cyklu bardziej dbamy o siebie i skutkiem tego – jesteśmy zdrowsze, lepiej się czujemy. Od razu też widzimy na karcie, jeśli coś nam nie służy, bądź nasze nawyki nie są najzdrowsze i możemy to szybko zmienić.

#12 Współgrasz z naturą – w żaden sposób nie szkodzisz sobie ani środowisku

Nie generujesz żadnych śmieci, nie działasz wbrew, niczego nie blokujesz ani nie zatrzymujesz, niczemu nie szkodzisz. Ot, obserwujesz, wyciągasz wnioski i wykorzystujesz zgodnie z tym, czego aktualnie potrzebujesz.

obserwacja cyklu korzyści

#13 Jesteś nowoczesną, świadomą swojej płodności i swojego ciała kobietą

Obserwacje cyklu zdobywają coraz większą popularność nie bez powodu. Współczesne kobiety interesują się swoim ciałem i psychiką, próbują zrozumieć jak działają, żeby czerpać z życia jak najwięcej. Obserwacje płodności doskonale wpisują się w ten trend. Kiedy zaczynasz zwiększać własną świadomość ciała zaczyna dziać się magia, ot i co.

Więcej o tym przeczytasz w TYM EBOOKU.

#14 Masz rzetelną wiedzę, więc możesz przekazywać ją dalej

Jest Ci łatwiej edukować swoje dzieci, ale też inne osoby. I nie mam tutaj na myśli tylko córki, a również synów! Myślę, że wiedza o działaniu kobiecego organizmu (podobnie jak męskiego) należy się zarówno młodym kobietom, jak i mężczyznom. Kiedy wiesz, jak działa cała ta hormonalna machina, co się dzieje, kiedy i dlaczego, to jest Ci łatwiej sprostać pytaniom młodego człowieka – nawet tego najmłodszego. Nie boisz się tych tematów, bo wiesz co odpowiedzieć, a to wiele ułatwia!

#15 Możesz lepiej zadbać o relacje z partnerem

Choćby przez to, że możesz mu wytłumaczyć, co i kiedy się z Tobą dzieje oraz czego w danej chwili potrzebujesz. Docenią to zwłaszcza dziewczyny zmagające się z PMSem czy trudnymi, bolesnymi miesiączkami. Sama zmagałam się z tym przez parę ładnych lat, więc możliwość wyjaśnienia mojemu Mężczyźnie, co się ze mną dzieje i dlaczego, była dla mnie bardzo ważna. Dzięki temu oboje wiecie, że to nie są żadne „kobiece humory”, tylko problem, który wymaga zaopiekowania.

A o mojej historii możesz trochę przeczytać TUTAJ.

Obserwacje cyklu mogą być dla Ciebie niesamowite pod jednym warunkiem…

Że będziesz wiedziała, jak to prawidłowo robić. Jak interpretować i radzić sobie z przeróżnymi zakłóceniami. A to wszystko dostaniesz na moich profesjonalnych kursach NPR online. Możesz też skorzystać zmojego ciągłego wsparcia w społeczności Kobiece Pogaduchy. Tam wspólnie motywujemy się do obserwacji, ale również pomagamy sobie, gdy napotkamy jakieś trudności.

Mamy przeróżne sekcje dyskusyjne (związane z szeroko rozumianą kobiecością i kobiecym zdrowiem), webinary ze specjalistami, warsztaty interpretacji kart cyklu na różnych poziomach (podstawowy, zaawansowany, poporodowy), masterclassy i oczywiście kursy NPR (podstawowy oraz poporodowy).

Ogromnym plusem jest też możliwość wrzucenia swojej karty cyklu i uzyskania szybkiej pomocy w ich interpretacji. Osobiście czuwam nad podpowiedziami, więc nie musisz się bać, że ktoś Ci doradzi jakieś głupoty (jak to ma często miejsce na forach czy grupach na fb). A w razie wątpliwości możesz zadać pytanie bezpośrednio mi czy przyjść na dyżur konsultacyjny raz w tygodniu. Twoje dane wrażliwe są tam też w pełni bezpieczne – nikt nie może ich wykorzystać bez Twojej wiedzy, słono płacę za to, żeby na Platformie było bezpiecznie 🙂

I wszystko to w cenie jednego abonamentu

Możesz skorzystać z przeróżnych abonamentów – na samą platformę, z kursem podstawowym, poporodowym lub ze wszystkimi kursami. Jest opcja płatności ratalnej oraz opcja płatności rocznej. Sama wybierasz, czego w danym momencie potrzebujesz. Kobiece Pogaduchy to miejsce dla każdej kobiety zainteresowanej wiedzą o cyklu miesiączkowym!

Naturalne Planowanie Rodziny nauczyciel

Mogę Cię nauczyć skutecznego stosowania metody Rötzera (objawowo-termicznej), jednej z metod Naturalnego Planowania Rodziny.

Dam Ci taką wiedzę i umiejętności, że Twoje obserwacje realnie staną się łatwiejsze i pod względem ich wykonywania i interpretowania. Frustracja? Wręcz przeciwnie! Pomiar podstawowej temperatury ciała, obserwacja śluzu szyjkowego, szyjki macicy, odczuć w pochwie, prawidłowe określenie dni płodnych, wyższych temperatur… Ze mną to wszystko stanie się o wiele prostsze 🙂

Nauczę Cię cykl po cyklu, jak wyznaczać coraz większą ilość pewnych dni niepłodnych (oraz dobrze określić czas dni płodnych).

Pomogę Ci wyregulować cykl oraz zdrowie, aby karty były czytelniejsze, PMS nie dokuczał, miesiączki i wrażliwość piersi nie zwijały Cię z bólu, a życie stało się piękniejsze.

Odkryję przed Tobą świat świadomej kobiecości.

Pokażę, jak płynąć z wewnętrznym flow zdrowych przemian hormonalnych w organizmie.

Tak, mogę to wszystko. I tak, to jest trudne – jeśli chce się to robić samotnie. Ale możesz wziąć mnie za przewodniczkę na tej drodze i poznać świat, o którego istnieniu nie miałaś pojęcia.

Zapraszam Cię do wzięcia udziału w kursie Naturalne Planowanie Rodziny online

Mogę Ci zaoferować kurs podstawowy NPR lub kurs NPR po porodzie i w trakcie karmienia piersią. Jest też opcja 2w1, jeśli po ciąży zaczynasz naukę od podstaw.


Za szybko?

To skorzystaj z ebooka Potęga świadomej kobiecości. Tańszy, prostszy, szybszy, a potrafi wiele w życiu zmienić. To książka, która poprowadzi Cię za rękę przez meandry kobiecości i wyzwań, które na nas kobiety czekają. Znajdziesz tutaj tematy związane z kobiecością, seksualnością, kobiecą fizjologią, naturalnym rozpoznawaniem płodności, cyklicznością, a nawet higieną czy kobiecymi ziołami.


Nadal za szybko?

To przyjdź na darmowy webinar o tym, jak zacząć się obserwować i na końcu postaw mnie w ogniu swoich pytań.


Znasz już swoją metodę, ale czujesz się w jej stosowaniu osamotniona?

Chciałabyś rozwinąć potencjał płynący z obserwacji? Poznać kobiety, które mają te same radości i troski, co Ty? To zapraszam do wspomnianej już Społeczności Kobiece Pogaduchy.

Jestem tutaj dla Ciebie. Jesteśmy tu dla Ciebie.


Głodna wiedzy o kobiecości i obserwacjach cyklu?

To zapraszam do zapisu do newslettera:


Tak, mam sporo do zaoferowania. A to co powyżej, to jeszcze nie wszystko! 🙂 Bo są jeszcze webinary, karty cyklu, pdfy z analizą, ebooki, warsztaty i spotkania. Znajdziesz je w zakładce Sklep.