Tak sobie pomyślałam, że skoro już wyszła Poporodówka, a i ja spędziłam nad tymi materiałami ponad pół roku, to chyba fajnie będzie Wam co nieco przybliżyć. Mam wrażenie, że wszyscy boją się tego okresu poporodowego jak ognia. I mam tu na myśli nie tylko użytkowniczki, ale także… nauczycieli. Ja też strasznie się wstrzymywałam z publikacją materiałów w temacie NPR (naturalne planowanie rodziny) po porodzie, bo stwierdziłam, że to kurka strasznie grząski grunt jest. To sprawiło, że od kilku miesięcy łapczywie pożerałam wiedzę w temacie NPR po porodzie, a efekt macie podany na tacy w postaci kolejnego kursu.

I wiecie co? Jak zwykle: im więcej wiedzy, tym mniej strachu, a więcej pewności. Dużo łatwiej się pomaga, interpretuje i obserwuje, kiedy wie się, CO SIĘ WTEDY DO DIASKA DZIEJE! Więc znowu będę się powtarzać – nie musisz błądzić po omacku, możesz się tego dowiedzieć i być spokojniejsza. Naturalne metody planowania rodziny po porodzie nie będą aż tak strasznie jak może się wydawać.

A w kursie tłumaczę wszystko, wybacz wyrażenie, jak krowie na rowie. Wiem, że nie masz czasu, a i logiczne myślenie to maluch czasem doszczętnie wyssiewa z mlekiem. Dlatego jest krótko, prosto, zwięźle i na temat. I można słuchać podczas karmienia 😉 Kurs Poporodówka Naturalne Planowanie Rodziny po porodzie znajdziesz tutaj.

cykl menstruacyjny

Co powinnaś wiedzieć o okresie poporodowym (z perspektywy obserwacji cyklu i naturalnego planowania rodziny) jako młoda dziewczyna, jeszcze zanim zaczniesz planować dzieci?

👉 będzie ciężko. Twoja karta to mogą być góry i doliny i będzie ciężko cokolwiek z niej odczytać ➡️ chyba że wcześniej zdobędziesz potrzebną wiedzę.

👉 im więcej nauczysz się teraz, w komfortowych warunkach, tym bardziej to później zaprocentuje. W okresie poporodowym bazujemy głównie na interpretacji śluzu szyjkowego (ewentualnie również szyjki macicy) dlatego jeśli już masz z tym problem ➡️ najwyższy czas się podszkolić!

👉 jeśli już jesteś w ciąży ➡️ koniecznie zadbaj o swój połóg! Przygotuj się tak, byś mogła dać sobie jak najwięcej czasu na odpoczynek. Zadbaj o ludzi do pomocy 😉 im bardziej o siebie zadbasz tym czytelniejszą kartę uzyskasz.

👉 będziesz potrzebowała profesjonalnej pomocy ➡️ zadbaj o kontakt do zaufanego nauczyciela, który zna naturalne metody planowania rodziny i pomoże Ci w tym trudnym czasie. Tak jak kompletujesz kontakty do specjalistów dla dziecka – zadbaj też o dobrych ludzi dla siebie! Niestety znalezienie nauczyciela, który nie czmycha przed trudną kartą poporodową nie jest proste.

👉 nie zostawiaj nauki obserwacji i interpretacji poporodowych na czas kiedy maluch już będzie na świecie, bo nie będziesz miała na nią wtedy czasu! Możesz skorzystać z kursu (poleca się moja Poporodówka ❤️) czy pomocy instruktora już w ostatnich miesiącach ciąży. Powoli przygotować się na to co może się wydarzyć. I tym samym wystartować odpowiednio wcześnie (i bezboleśnie!) z obserwacjami. Bo zaczynamy je praktycznie zaraz po porodzie – to mega ważny dla nas czas! Naturalne planowanie rodziny to nie tylko czas do ciąży!!

Co się dzieje z Twoim cyklem po porodzie?

Chciałabym, żeby ten artykuł był takim pchnięciem motywacyjnym do rozpoczęcia obserwacji dla wszystkich mam. Bo słuchajcie – nie ma na co czekać. Im wcześniej zaczniecie gromadzić informacje (choćby krótko zapisywać wieczorem obraz śluzu), tym łatwiej będzie Wam później.

A do wszystkich świeżaków, które myślą, że mają czas na naukę obserwacji, bo ciąża i planowanie rodziny to łooo panie, gdzie jeszcze do tego! Słońce, to przyjdzie szybciej niż myślisz.

Kiedy zacząć się uczyć metody naturalnego planowania rodziny (NPR) i dlaczego już? Koniecznie przeczytaj!

To tak jakbyś wiedziała, że za 3-4 lata przyjdą cięższe czasy. Już teraz wiesz, że będzie ciężko z pracą, wszystko podrożeje mocno i w ogóle będzie jeden wielki krach przez kolejne 2 lata. Siedzisz z założonymi rękami, bo łooo panie, kiedy to będzie! czy gromadzisz środki i inwestycje na gorszy czas? No szczerze mam nadzieję, że to drugie 😉

I z obserwacjami cyklu jest tak samo! Ucząc się swojego ciała gromadzisz kapitał na przyszłość – na spokojny, świadomy, satysfakcjonujący seks z Ukochanym. Na więcej spokoju i pewności podczas okresu poporodowego i wielu nieprzewidzianych sytuacji. Masz szansę oszczędzić sobie ogromnej frustracji i wkur*u, którego doświadcza MNÓSTWO kobiet. Te karty cyklu, które zgromadzisz, to taka instrukcja obsługi do Twojego cyklu – posłużą pomocą podczas wszelkich zawirowań. Uwaga! – naturalne planowanie rodziny naprawdę jest mega pomocne nie tylko przy planowaniu rodziny!

Uwaga, właśnie Ci się śni okres poporodowy jak chude krowy faraonowi. A ja przychodzę jak Józef i tako rzeczę: BĘDZIE CIĘŻKO, WEŹ SIĘ PRZYGOTUJ.

Przetrwali Egipcjanie chude lata, bo mieli zapasy? Przetrwali. To Ty też przetrwasz 😉

Poród i połóg a metody naturalnego planowania rodziny

Ciąża i poród to gigantyczny wysiłek dla organizmu. Dlatego najważniejsze, co możesz zrobić w połogu, to poświęcić jak najwięcej czasu na własną regenerację i odnalezienie się w nowej roli mamy. To zaprocentuje póżniej czytelniejszą kartą cyklu. Leż, leż, leż. A pranie? Niech też poleży. Poza tym – nie jesteś samotną wyspą! Pamiętaj o tym!

W trakcie połogu Twój organizm próbuje dojść do siebie i złapać oddech po tym nadludzkim wysiłku. Mieszanka hormonów powoli próbuje się układać, a wraz z dniem porodu rozpoczyna się… Twój pierwszy cykl. Właśnie od tego dnia zaczynamy liczenie dni pierwszego cyklu miesiączkowego po porodzie.

Od wtedy też Twój organizm próbuje powrócić do regularnego cyklu. Natomiast ma tu bardzo istotną przeszkadzajkę – prolaktynę, która między innymi sprawia, że karmisz piersią. Jej wysoki poziom sprawia, że owulacja zostaje zatrzymana. Ten cykl rozpoczęty porodem trwa aż do pierwszej miesiączki.

Boisz się ciąży i porodu? Zerknij tutaj!

Okres poporodowy i karmienia piersią

Dzięki wysokiej prolaktynie przez pewien czas możemy założyć niepłodność. Im więcej karmień, tym więcej niepłodności. W przypadku karmienia pełnego to max 12 tygodni, w przypadku niepełnego lub braku to max 5-6 tygodni. Po tym czasie do wyznaczenia niepłodności, a raczej wyczajenia, czy owulacja już blisko, stosujemy regułę szczytu.

To trochę tak, jakbyś cały czas była w fazie względnej niepłodności na początku cyklu – czekasz na oznaki przejścia do fazy poowulacyjnej. Z tym, że to czekanie może się przedłużyć do 1-3 lat. Zależy to od intensywności (a raczej efektywności) karmienia oraz od organizmu danej kobiety.

Okres przejściowy a naturalne planowanie rodziny

Kiedy już zaobserwujemy pierwszą owulację i miesiączkę, kończymy ten ogromny cykl poporodowy. Następuje okres przejściowy – czas, kiedy nasz cykl wraca do regularności. Stosujemy wtedy bardziej rygorystyczne reguły podstawowe. Najczęściej do 4 cyklu po porodzie nasze hormony się regulują, a z nimi nasz cykl wraca do normy. A my wracamy do standardowych zasad.

kurs poporodowy naturalne planowanie rodziny

NPR po porodzie – kiedy zaczynamy obserwacje?

Od początku! Czyli od samego porodu. Czy obserwowanie odchodów połogowych będzie nam potrzebne do wyznaczania niepłodności? Nie. Ale pamiętajmy, że obserwacje cyklu i naszego organizmu nie służą tylko do tego! Ich główne zadanie to kontrola stanu naszego zdrowia. Dlatego obserwacje, zarówno ciała, jak i psychiki rozpoczynamy od razu po porodzie. Innymi słowy – czuwamy nad tym, żeby wszystko dobrze przebiegało.

Obserwacje przy karmieniu pełnym

Po ustaniu odchodów połogowych rozpoczynamy obserwację śluzu, później dołączamy do tych obserwacji kontrolne mierzenie temperatury.

Uwaga! Używając terminu karmienie pełne mam na myśli karmienie pełne według zasad metody prof. J. Rötzera.

Obserwacje przy niepełnym karmieniu piersią

Tutaj jest trochę inaczej niż przy pełnym karmieniu. W zasadzie zaraz po ustaniu odchodów połogowych powinnyśmy rozpocząć obserwacje śluzu oraz rozpocząć mierzenie temperatury. W przypadku karmienia niepełnego (lub w ogóle jego braku) płodność może powrócić dużo, dużo szybciej niż wtedy, gdy karmienie jest pełne – dlatego szybciej wracamy do pełnego obserwowania temperatury i śluzu.

npr po porodzie

Jeszcze co do pomiaru temperatury…

Czas zakładanej niepłodności podczas karmienia pełnego jest dłuższy niż przy karmieniu niepełnym, stąd możemy zacząć mierzyć temperaturę później. Natomiast warto zacząć obserwacje temperatury wtedy, gdy zaczynasz obserwować śluz – żeby poznać wartości swoich niższych temperatur i łatwiej wyłapać późniejszy skok.

A co z tym śluzem?

Obserwujemy go, aby poznać nasz Podstawowy Model Niepłodności (PMN). Będzie to potrzebne, aby później wyznaczać okresy płodności. PMN obserwujemy zaraz po ustaniu odchodów połogowych. Czy jeśli tego nie zrobiłaś to już klops? Trochę klops, bo byłoby łatwiej, ale spokojnie! PMN możesz ustalić również później.

Jak ustalić PMN, jeśli ciągle mam jakiś śluz? Jak interpretować krwawienia? Od kiedy i jak obserwować śluz i temperaturę? Co z szyjką? Czy jeśli poczułam ból owulacyjny, tzn. że owulacja już była? Jak zapisywać obserwacje? Na jakiej karcie? Co z pomiarami temperatury, gdy ciągle wstaję do dziecka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim kursie poporodowym! Tak, będę Ci o nim turczeć przez cały artykuł.

NPR (naturalne planowanie rodziny) po porodzie – interpretacja obserwacji – Reguła Szczytu – na czym to polega?

Kiedy korzystamy z reguły szczytu? W zasadzie od ustania zakładanej niepłodności poporodowej (zależnej od rodzaju karmienia), aż do wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie. Z tych zasad interpretacji korzystamy również w okresie perimenopauzalnym. Przypomnienie! Nie każde krwawienie to miesiączka! Ale jak to? Więcej informacji o tym jak działa cykl miesiączkowy znajdziesz tutaj.

Jak to działa?

Bardzo podobnie do zwykłych zasad, natomiast okrojonych z obserwacji temperatury, które w okresie poporodowym służą nam tylko do kontroli sytuacji. Opieramy się na obserwacji śluzu i naszym ustalonym wcześniej PMN (Podstawowym Modelu Niepłodności).

A konkretnie?

Wśród naszych obserwacji doszukujemy się szczytu objawu śluzu, czyli ostatniego dnia, kiedy ten śluz był najlepszej jakości. Ważne jest dla nas załamanie jego jakości, bądź całkowity zanik.

Nad tym dniem stawiamy kropę, i odliczamy kolejno 3 dni. Czwartego dnia stawiamy strzałkę w dół. Jeśli śluz zanikł lub przeszedł w nasz PMN – wieczorem tego dnia możemy przyjąć początek niepłodności. Trwa ona do kolejnego pojawienia się śluzu lub innych objawów płodności (zmiany w szyjce czy odczuciach).

NPR po porodzie Reguła Szczytu
NPR po porodzie – Reguła Szczytu

Strzałka w dół – co jeszcze oznacza?

Ta strzałka w dół oznacza nie tylko początek niepłodności. Prof. Rötzer wskazywał również na to, że ma ona nam przypominać o szczególnie ważnym pomiarze temperatury w tym czasie. Jak pamiętamy, w zwykłym cyklu mamy szczyt, a później temperatura wzrasta. I ten wzrost staramy się naszymi pomiarami wytropić.

A jeśli u mnie jest inaczej i ten śluz się ciągnie i ciągnie?

To był bardzo modelowy przykład natomiast sytuacji z różnie rozwijającym się śluzem jest co najmniej kilka. Dla każdej z nich mamy trochę inne zasady postępowania. Wszystkie postarałam się opisać i dokładnie wytłumaczyć w kursie NPR po porodzie.

Jak wygląda interpretacja w okresie przejściowym między okresem poporodowym a regularnymi cyklami w naturalnym planowaniu rodziny? Jak rozpoznać zbliżającą się miesiączkę? Jak odróżnić miesiączkę od krwawienia? Co zrobić, gdy temperatura wzrosła, a nie nastąpiło krwawienie miesiączkowe? Jak rozpoznać objawy płodności? To wszystko i więcej w kursie NPR po porodzie online Poporodówka!


Naturalne planowanie rodziny po porodzie – brzmi strasznie skomplikowanie?

Doskonale to rozumiem. Natomiast nie masz się czym martwić, bo masz mnie! I coś specjalnego, co przygotowałam właśnie dla tych z Was, które widmo okresu poporodowego mają tuż przed nosem, jak i dla tych, które już tam są i totalnie nie wiedzą, jak to ogarnąć. Nie jesteś sama, skorzystaj z mojego kursu NPR (naturalne metody planowania rodziny) po porodzie online i ułatw sobie życie!




A może chciałabyś pogadać o naszych kobiecych sprawach, troskach i radościach, w kobiecym gronie?